TÜSİAD Başkanı: MB siyasi iklimden bağımsız, cesur politika uygulamalı

IMG_1670.jpg

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Anadolu Ajansı Finans Masası’na konuk oldu. Bilecik, dövizde yaşanan sert hareketlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

TÜSİAD Başkanı, dövizin muazzam derecede yükselişi kadar inmesinin de iş dünyası için iyi bir şey olmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Baktığınız zaman temel olarak iki göstergeyi paylaşmak isterim. Bunlardan bir tanesi tamamıyla konjonktürel, dış dünyadan kaynaklanan kısmı. Öncelikle Fed’in faizleri artıran politikalara devam ediyor olması, 2018 yılında da buna devam edecek olmaları, nihayetinde yabancı sermayenin bir miktar gelişmekte olan ülkelerden, özellikle Amerika’ya, gelişmiş ülkelere doğru bir hız kazandığı dönem yaşıyoruz. Özellikle kur hareketi ve doların yukarıya doğru çıkmasının temel göstergelerinden biri bu. Bir de içeriye bakmamız gerekir. İçeride de özellikle AB ülkeleriyle, Amerika’yla yaşanan gerilimler, bir anlamda dış politika tutumumuz da gerçekten döviz hareketinin artmasını sağlayan nedenler oldu”

Bilecik, Merkez Bankasında liyakat anlamında en ufak bir eksiklik olmadığını belirterek, “Merkez Bankası siyasi iklimden daha bağımsız, bir miktar daha cesur olarak para politikalarını sıkı uygulaması gerekir. Faizleri düşürmesi gerekiyorsa düşürmeli, artırması gerekiyorsa artırmalı” dedi.

TÜSİAD’ın büyüme tahminlerini de paylaşan Bilecik, “TÜSİAD olarak görüşümüz yüzde 8,5, hatta yüzde 9’lar bazında bir 3. çeyrek büyümesi ile buluşacağız diye düşünüyoruz. 2017’nin sonu itibarıyla büyüme tahmini ne olur diye baktığımız zaman, yüzde 6, hatta bir miktar üzerinde kapanan bir 2017 yılı olacak” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum