Türkiye’den AB vize serbestisine yönelik emin adımlar

1047463135.jpg

(Finasngundem)  – Alman basınında Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile vize serbestisinde ilerlediği haberleri yer aldı.

Die Welt’in haberinde Türkiye’nin AB ile vize serbestisi konusunda ilerleme sağladığı ifade edildi.

Avrupa Komisyonu’nun gözden geçirmesini kaynak alan haberde, Türk vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmesi için ön koşul olarak belirlenen 72 kriterden geriye kalan 7’sinde Türkiye’nin kayda değer ilerleme sağladığı görüşüne vurgu yapıldı.

Habere göre Avrupa Komisyonu değerlendirmesini bu hafta Türkiye’ye sunacağı ve 3 kriterde ilerleme önerisinde bulunacak.

Bu 3 kriter ise “terörle mücadelede daha orantılı bir tutum sergilenmesi”, “kişisel verilerin korunması konusunda daha fazla çaba gösterilmesi” ve “Europol ile işbirliğine gidilmesi” olarak sıralandı.

VİZESİZ AB SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLADI?

Türkiye vatandaşlarının schengen üyesi Avrupa Birliği ülkelerinde vizeye gerek duymadan seyahat edilmesini öngören vize serbestisi (muafiyeti) için ilk adım “Ortak Eylem Planı’ndan” da önce 16 Aralık 2013’te atılmıştı.

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AB temsilcilerinin katıldığı toplantı sonrası ” Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ve Geri Kabul Anlaşması” imzalanmış, 3-3,5 yıl içerisinde Türkiye vatandaşlarının vizeden muaf olacağı öngörülmüştü. Vize serbestisi konusu, mültecilerin geri kabulü şartıyla “Türkiye-AB Ortak Eylem Planı”yla ikinci kez masaya geldi ve bir yıl içinde tamamlanması hedeflendi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum