'Türkiye mülteci haklarını savunanlarla birlikte olmalı'

TBMM

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ülkenin anayasa değişiklik teklifine ilişkin referandum süreciyle karşı karşıya olduğunu belirterek, bu süreçte başta mülki idare amirlerinin ve bürokratların yaklaşımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altay, ABD Başkanı Donald Trump’ın “mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren” ve “terörle ilintili olduğu düşünülen” ülkelerden gelenlerin 30 gün boyunca ABD’ye kabul edilmeyeceğine ilişkin kararnamesine ve kararnameyle ilgili yargı kararına da değindi.

“Her vesile ile Müslümanlıktan söz eden Tayyip Erdoğan’ın, Adalet ve Kalkınma Partisinin üst düzey yöneticilerinin bu konudaki sessizliği düşündürücüdür.” diyen Altay, bu sessizliğin “dindar görünüp dinden geçinenler tayfası” iddialarını güçlendirdiğini ileri sürdü.

Dünyadaki bütün Müslümanların itibarına yönelik ağır bir saldırıya sessiz kalınamayacağını vurgulayan Altay, “Türkiye mülteci üreten savaş politikalarına katkı sunmak yerine, mülteci haklarını savunan milyonlarla birlikte olmalıdır. Hükümetin, Trump’ın son kararıyla ilgili tutarlı, onurlu bir tutum takınmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

“Ege’de turistik gezi”

Altay, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının Ege Denizi’ndeki Kardak Kayalıklarına gitmelerine ilişkin de şu görüşleri aktardı:

“Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Ege’de yaptıkları turistik gezi Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibarını şaibeli bir hale getirmiştir. Daha önce on astsubayın çıkarma yaptığı kayalıklara bugün yıldızlar geçidiyle selamlama seremonisi yapmak Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibarına bir şey kazandırmaz. Ayrıca merak ediyorum ki Genelkurmay Başkanı da kaymakamlar gibi referandum kampanyasına bir siyasi figüran olarak katılmak mı istemektedir? Milliyetçi oylara selam durmak anlamına gelen bu girişimin altında ne yattığını da Genelkurmay Başkanı kamuoyuyla paylaşabilmelidir.”

Muhabir: Seval Güler

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum