Trump'ın ilk yurt dışı ziyaret adresleri belli oldu

trumpin-ilk-yurt-disi-ziyaret-adresleri-belli-oldu_8ffa703.jpg

WASHINGTON (AA) – ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki Ulusal Dua Günü Etkinliğinde yaptığı konuşmada, “ABD Başkanı olarak ilk yurt dışı ziyaretlerim Suudi Arabistan, ardından İsrail ve ondan sonra da Roma’ya (Vatikan) olacak. Bu ziyaretler NATO ve G7 toplantılarının hemen öncesinde gerçekleşecek. Suudi Arabistan’da, Müslüman dünyanın her yerinden liderlerle tarihi bir buluşma gerçekleştireceğiz.” dedi.

Beyaz Saray’da gerçekleşen etkinlikte konuşan Trump, dini organizasyonların siyaset dahil daha fazla alanda etkinlik göstermesine olanak sağlayacak başkanlık kararnamesinin imza töreninde, ilk yurt dışı ziyaretleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Suudi Arabistan’da Müslüman dünyanın liderleriyle buluşma

Farklı dinlerin mensuplarını Beyaz Saray’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Trump, “Burada size tarihi bir açıklamayı yapmaktan onur duyuyorum. ABD Başkanı olarak ilk yurt dışı ziyaretlerimi Suudi Arabistan, ardından İsrail ve ondan sonra da Roma’ya (Vatikan) yapacağım. Bu ziyaretler NATO ve G7 toplantılarının hemen öncesinde olacak. Suudi Arabistan’da, Müslüman dünyanın her yerinden liderlerle tarihi bir buluşma gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Bu açıklamayla birlikte Trump’ın ilk yurt dışı ziyaretlerinin, 25 Mayıs’ta Brüksel’deki NATO ve 26 Mayıs’ta İtalya’daki G7 toplantılarından hemen önce gerçekleşeceği netleşmiş oldu.

“Asla din ve inanç ayrımcılığı ile yan yana olmayacağız”

Konuşmasının diğer bölümlerinde ABD’deki inanç özgürlüğü ile ilgili hususlara temas eden Trump, “Dünyanın birçok yerindeki şiddet olaylarına bakınca ABD’deki inanç ve ibadet özgürlüğünün ne kadar değerli bir şey olduğunu daha iyi anlıyoruz. ABD inanç özgürlüğü ve tolerans üzerine kurulmuştur. Asla din ve inanç ayrımcılığı ile yan yana olmayacağız.” dedi.

Beyaz Saray’dan Suudi Arabistan ziyareti açıklaması

Trump’ın konuşmasının hemen ardından konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Beyaz Saray, kesin bir tarih belirtmeden Trump’ın 25 Mayıs’tan önceki bir tarihte Riyad’da olacağını ve ikili ve bölgesel ilişkilerin kapsamlı bir şekilde ele alınacağını duyurdu.

Papa Franciscus ile görüşecek

Beyaz Saray açıklamasında Trump’ın Roma’yı ziyareti sırasında Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus ile de bir görüşme gerçekleştireceği bildirildi.

Muhabir: Hakan Çopur

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum