Trump'ın göçmen kararına tepkiler büyüyor

WASHINGTON (AA) – Amerikalı e-ticaret devi Amazon’un İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jeff Bezos, mültecilerin ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişinin sınırlanmasına karşı olduklarını ve yasal seçenekleri incelediklerini belirtti.

Bezos, Amazon çalışanlarına gönderdiği elektronik postada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Irak, İran, Libya, Suriye, Sudan, Somali ve Yemen’den gelenlerin ülkeye girişini engelleyen ve mülteci programını durduran kararını eleştirdi.

ABD’nin farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen göçmenlerden oluştuğu vurgulayan Bezos, yazdığı metinde “Biz bu başkanlık kararnamesini desteklemiyoruz. Washington’daki kamu politikaları ekibimiz yönetimdeki üst düzey yetkililere ulaşarak muhalefetimizi açıkça iletti. Ayrıca, her iki partinin Kongre liderlerine ulaştık ve yasal seçeneklerimizi inceledik.” ifadelerine yer verdi.

Trump’ın kararnamesine karşı dava açılmasına yönelik değerlendirmelerin de yapıldığı kaydeden Bezos, Amazon’un merkezinin konumlandığı Washington eyaletinin Başsavcısı Bob Ferguson’a destek vereceklerini kaydetti.

Ferguson, bugün Trump’a 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına getirdiği geçici giriş yasağı nedeniyle dava açacağını açıklamıştı.

– Tepki çığ gibi büyüyor

Trump’ın mülteciler ile 7 Müslüman ülkeden gelen göçmen ve ziyaretçilere yönelik kararnamesine tepkiler çığ gibi büyüyor.

Amazon’dan önce Facebook, Google, Netflix, Uber, Lyft, Ford, Starbucks ve Goldman Sachs gibi dev şirketler de kararı eleştirmiş ve mültecileri destekleyen girişimlerde bulunacaklarını açıklamıştı.

ABD Adalet Bakanlığını vekaleten yürüten Sally Yates, bakanlık avukatlarından ABD Başkanı Trump’ın 7 ülkenin vatandaşlarına vize yasağı getiren kararnamesini mahkemelerde savunmamalarını istemişti.

Ülkede mülteci ve göçmenleri destekleyen Trump karşıtı protestolar da artarak devam ediyor. Buna karşın, Trump ve yönetiminden geri adım atmaya yönelik herhangi bir işaret bulunmuyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum