TRT Harbiye binasının işgali iddianamesi kabul edildi

trt-harbiye-binasinin-isgali-iddianamesi-kabul-edildi_5e8837d.jpg

İSTANBUL (AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde TRT’nin Harbiye’deki binasının işgal edilmesi ve sonrasında çıkan olaylarda 3 kişinin ölümü ile 50 kişinin yaralanmasına ilişkin 7’si rütbeli 32 asker hakkında düzenlenen iddianame kabul edildi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, 15 Temmuz’daki darbe girişiminde Harbiye’deki TRT binasının işgal edilmesi ve sonrasında çıkan olaylara ilişkin hazırlanan iddianame üzerindeki incelemesini tamamladı.

İddianamenin kabulüne karar veren mahkeme, ilk duruşmanın 16 Ekim’den itibaren bir hafta süreyle Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayında görülmesini hükme bağladı.

Tutuklu 24 sanığın bu hallerinin devamına karar veren mahkeme, ilk duruşmaya sanıkları ve mağdurları çağırdı.

İddianameden

Cumhuriyet Savcısı Orhan Aydın tarafından hazırlanan 383 sayfalık iddianamede, FETÖ’nün kuruluşu, yapısı, örgütlenmesi, eylemleri anlatılırken, Harbiye’deki TRT binasının işgali ve sonrasında vatandaşların yaptığı protestolarda Fahrettin Yavuz, Murat Demirci ve Jaoad Merroune’nin şehit edildiği, 50 kişinin de yaralandığı anımsatılıyor.

İddianamede, 7’si rütbeli olmak üzere 24’ü tutuklu 32 askerin “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme”, “cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile farklı oranlarda hapis cezalarına çarptırılması isteniyor.

İddianamede ayrıca, bir kısım sanıklar hakkında “terör örgütüne üye olmak”, “bir suçun işlenmesini kolaylaştırmak için kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “mala zarar verme”, “kamu malına zarar verme”, “kamu kurumları arasındaki haberleşmeyi hukuka aykırı olarak engellemeye teşebbüs etme” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından da hapis cezaları talep ediliyor.

Muhabir: Hanife Sevinç, Muhammed Enes Can, Mustafa Hatipoğlu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum