THK’nın ‘yangın uçağı’ iddiasına Orman Bakanlığı’ndan yanıt

1563040938203-untitled-1.jpg

Orman Genel Müdürlüğü’nce (OGM), Muğla’daki orman yangını kontrol altına alındıktan sonra hazır olduğu bildirilen Türk Hava Kurumu (THK) uçağının, güvenli şekilde uçurulmasının mümkün olmayacağı ve bölgede çalışan 21 helikopter ile kendisi için çok ciddi kazalara sebebiyet verebileceği belirtilerek, “THK yetkililerine yardım teklifleri için teşekkür edilmiş, bu durum kendilerince de kabul edilmiş ve anlayışla karşılanmıştır. Buna rağmen sürecin bu boyutlara taşınarak kamuoyunun yanıltılmasına anlam verilmemektedir” ifadesi kullanıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı OGM’den yapılan açıklamada, 1996 yılından bu güne kadar orman yangınlarıyla mücadele hizmetlerinde, helikopter ve yangın söndürme uçağı kiralanması sayı ve türleri değişmekle birlikte, yüklenicilerden bedelleri karşılığında her yıl yapıldığı bildirildi.

THK’ye ait Canadair CL-215 yangın söndürme uçaklarının, çoğunlukla 1970’li yıllarda üretildiği ve günün ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojik donanıma sahip olmadığına işaret edilen açıklamada, “Geçmiş yıllarda idaremiz, THK’den, yangın söndürme uçaklarının yanında, helikopter de kiralamıştır. 2019 yılında, 1 yıl süre ile 5 günümüz şartlarına uygun teknolojiye sahip yangın söndürme uçağı kiralanması için ihaleye çıkılmış olup, bu ihaleye THK dahil hiçbir katılım olmamıştır. Bunun üzerine kurumumuz farklı tarihte, pazarlık usulüyle tekrar ihaleye çıkmıştır. Bu ihaleye sadece THK teklif vermiştir. THK’nin bir yangın söndürme uçağı için teklif ettiği birim fiyat, aynı yıl ihale edilen helikopterin birim fiyatının 3 katından daha fazla olup, piyasa fiyatının da çok üzerindedir. THK’nin sadece 5 uçak için vermiş olduğu toplam teklif miktarı, kiralanması gereken helikopter sayısının yarısından daha fazla bir maliyete tekabül etmektedir.” bilgisi aktarıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum