Terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki Afrin'de Rus varlığı

teror-orgutu-pydpkk-kontrolundeki-afrinde-rus-varligi_4e127b9.jpg

HALEP

Türkiye’nin, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’ye karşı operasyonlarının ardından Afrin’de dört noktaya daha yerleşen Rus askerleri, konuşlandıkları nokta sayısını yediye çıkararak, terör örgütü militanlarıyla ortak nöbet tutup Fırat Kalkanı Harekat alanı ve Türkiye sınırında devriye geziyor.

Halep’in kuzeybatısında terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki Afrin’de daha önce Kafr Cenne, Deyr Ballut ve Gazzaviye’ye üslenen Ruslar, şimdi de Der Sufan ve Zeytuna köyleri arasındaki vadi, Bıfanun Dağı, 135. Tugay ve Tel Acar’a yerleşti.

Afrin’de Rusların konuşlandıkları yer sayısı böylece yediye çıkarken, buralardaki toplamda 100’e yakın Rus askeri terör örgüt ile ortak hareket ediyor.

PYD/PKK, Esed rejimi ve Rusya’nın ortak üssü: Racu

Afrin’in batısında, Türkiye sınırına 5 kilometre mesafede bulunan Racu beldesi Esed rejimi, terör örgütü PYD/PKK ve Rusya’nın ortak kullandığı bir helikopter pistine ev sahipliği yapıyor.

Racu beldesi, savaşın Halep çevresinde şiddetlendiği günlerden bu yana Esed rejiminin helikopterler ile örgüte silah ve mühimmat indirdiği bölge olarak dikkat çekiyor.

Ocak ayında Rusya’nın aracılığı ile Lazkiye’deki Humeymim hava üssünde Esed rejimi ile görüşen PYD/PKK yöneticilerinin görüşmeler için zaman zaman Racu beldesini kullandıkları iddia ediliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum