Taşkent’te Türkiye-Özbekistan Tercihli Ticaret Anlaşması müzakereleri

taskentte-turkiye-ozbekistan-tercihli-ticaret-anlasmasi-muzakereleri_8e9ae2d.jpg

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenmekte olan Türkiye-Özbekistan Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerinde üçüncü aşama bugün sona erdi.. Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, görüşmenin gümrük vergilerinde indirim yapılacak ürünler listesi konusu ve anlaşma taslağı üzerine masaya yatırıldığı bildirildi.

Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı temsilcileri ile Özbekistan Ekonomi Bakanlığı temsilcileri arasında gerçekleşen bu görüşmede Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Adliye Bakanlığı, Devlet Gümrük Komitesi, “Özstandart” Ajansı ve “Özbekekspertiza” sertifika ve teftiş hizmetleri şirketi uzmanları da görüşmeye katıldı.

İlk aşamaları 2017 Aralık’ta ve 2018 Mart’ta İstanbul’da gerçekleşen Türkiye-Özbekistan Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerinin, bugün üçüncü aşaması tamamlanmış oldu.

Türkiye ile Özbekistan arasında Tercihli Ticaret Anlaşması imzalama teklifi 2017 Mayıs’ta gerçekleştirilen Türkiye-Özbekistan Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nda Türkiye tarafından yapılmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum