Suudi Arabistan: 1 şüphelinin Kaşıkçı için İstanbul’a gittiği tespit edildi

2165713_720x360.jpg

Suudi Arabistan’dan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi. “1 şüphelinin Kaşıkçı için İstanbul’a gittiği tespit edildi” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Konsoloslukta Kaşıkçı ilke şüpheliler arasında kavga çıkmış. Şüpheliler olayı kapatarak örtbas etmeye çalışmış. Gözaltındaki 18 Suudi vatandaşının soruşturması sürüyor. Suçlular Suudi Arabistan’daki mahkemelere intikal ettirilecek. Olayla

Suudi Arabistan Krallığı yetkili kaynaklarından yapılan açıklamada;

Suudi vatandaşı Cemal B. Ahmed Kaşıkçı’nın kaybolma davasını Suudi Arabistan Yüksek Makamları yakından takip etmiş, konu ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için gerekli işlemleri başlatmıştır. Bu çerçevede ve tüm gerçeklerin ortaya çıkarılmasını teminen Krallık, 6 Ekim 2018 tarihinde, soruşturma başlatmak ve Türk meslektaşlarıyla işbirliği yapmak üzere Türkiye’ye bir güvenlik ekibi göndermiş akabinde Suudi Arabistan Krallığı ile Kardeş Türkiye Cumhuriyeti arasında ortak güvenlik komisyonu kurularak, Türk güvenlik yetkililerinin SAK İstanbul Başkonsolosluğu ile Başkonsolosluk Rezidansına girişine izin vermiştir.

Bu bağlamda, İki Kutsal Mescid Hizmetkarı Kral Salman bin Abdülaziz’in 03.02.1440 tarih ve 5709 sayılı talimatı doğrultusunda Başsavcılık tarafından Türk tarafının ortak güvenlik grubuna bildirdiği bazı şüpheliler hakkında olay ile ilgili bilgilerinin ve ilişkilerinin olup olmadığının tespiti için soruşturma başlatılmıştır, ki bu arada daha önce güvenlik makamlarına iletilen bilgiler vatandaşımız Cemal Kaşıkçı’nın Konsolosluk binasından ayrıldığına işaret etmekteydi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum