Suriyeli Kürtler PKK/PYD baskısından evlerine dönemiyor

suriyeli-kurtler-pkkpyd-baskisindan-evlerine-donemiyor_2a3c144.jpg

ŞANLIURFA (AA) – Terör örgütü DEAŞ’ın Ayn el Arap (Kobani) bölgesine saldırmasının ardından çareyi Türkiye’ye sığınmakta bulan Suriyeli Kürtler, bölgede uzun süredir çatışma olmamasına rağmen diğer bir terör örgütü PYD’nin tutumu nedeniyle evlerine dönemiyor.

Suriye’nin Halep kentine bağlı Ayn el Arap bölgesinde çatışmaların yoğunlaşması üzerine 2014’te evlerini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 30 bin Kürt, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde kendileri için o dönem hazırlanan çadır kentte hayatlarını sürdürüyor.

Türkiye’ye sığındıklarında DEAŞ’ın gitmesi durumunda en kısa sürede evlerine gitmeyi planlayan savaş mağduru aileler, bu kez de bölgeyi ele geçiren terör örgütü PKK/ PYD’nin uygulamaları nedeniyle ülkelerin dönememenin üzüntüsünü yaşıyor.

Türkiye’de en iyi koşullarda ağırlanmalarına rağmen sıla özlemi çeken Suriyeli Kürtler, terör örgütlerinin vatanlarını terk etmesini istiyor.

Sığınmacılardan Mahmut Cemal, Kobani’de işlerin iyi gitmediğini, oradaki silahlı güçlere güvenmediklerini belirterek, “Dönmek için korkularımız, endişelerimiz var. Yaptıkları işler bize güven vermiyor, açıkçası korkuyoruz. Suriye’de zaten bu gruplar olduğu için huzur da gelmiyor. Orada işler yolunda olsaydı bu kadar Suriyeli Kürt’ün gurbette ne işi vardı? Biz tüm Suriye halkı olarak topraklarımızın bölünmesini istemiyoruz.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum