Soylu’dan açıklama: Sorgularının ardından ülkelerine göndereceğiz; biz DEAŞ mensuplarının oteli değiliz

1569926768464-soylu.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Soylu “biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz” dedi.

Soylu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“İşin kolayını herkes bulmuş DEAŞ’lı olunca kendi vatandaşlığından çıkarıyor sonra bulunduğu ülkede onun herhangi bir yere gitmesinde kendine ait bir sorumsuzluk ortaya koyuyor. Bunun ilerleyen zamanlarda konuşulması gerekiyor. Bu hem çatışma bölgeleriyle ilgili yeni bir durum, bütün dünyanın konuşması gereken bir durum, biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz.

Nereme koyayım senin teröristini. Nerede nasıl tutayım. Hadi bir müddet cezaevinde tuttum, çıkınca senin teröristine ben vatandaşlık mı vereyim? Hangi ölçekte nerede bulundurayım senin teröristini? Bu çatışma bölgelerinden üzerimize kalan ve dünyanın çözmesi gereken bir meseledir.

“Bazı ülkeler bütün sorumluluk ve yükümlülüğü bize bırakmak istiyor”

“Önümüzde böyle çözülmesi gereken bir problem var. Bunu çözmeye çalışıyoruz. Ama bazı ülkeler vatandaşlıktan çıkararak bütün sorumluluk ve yükümlülüğü bize bırakmak istiyorlar.

Yıl başından bu güne kadar yaklaşık rakam 100 binin eşiğine geldi. İstanbul’da her gün ortalama 400 ila 500 arasında kaçak göçmen yakalanıyor ve sevk ediliyor. Geçen yılki sayı 28 bindi bu yıl 100 bine çıktı. Bir de İstanbul’da kayıtlı olmayıp, İstanbul’a yerleşenler, kaçak olarak çalışanlar vardı. Şu ana kadar 60 binin üzerinde İstanbul’da ikametgâhı olmayan Suriyeliler kendi illerine veya istedikleri vilayete gönderiliyorlar. Üçüncüsü İstanbul’da kaçak çalışma vardı. Bu konuda da İstanbul’da yabancıya izin ayda 400-500-700 civarındaydı. Şu anda İstanbul’da toplam 3 bin ile 3 bin 500, Türkiye genelinde de 7 bin civarında yabancılara izinler başladı.”

“Bu projede uyguladığımız bir süreç daha var. O da tabelalarla alakalıydı. Onunla da iyi bir konuma geldik. 5 Kasım’a kadar İstanbul’daki tabelaların tamamı standartların belirlediği sayıya gelecek. 5 bin tabela vardı, bunlarla ilgili çalışıldı ve bir noktaya gelindi. Sadece İstanbul değil hemen her yerde bu projeyi uyguluyoruz.”

“Türkiye başından beri göç meselesinde önemli bir politika uygulamaktadır. Şunu söylemek isterim arkadaşlarıma, milyonlarca Suriyeli insan geldi. Milyonlarca bebek geldi Suriyeli. Bunların hiçbirinden bulaşıcı hastalık kimseye sirayet etmedi. Çünkü her biri işin başından beri öyle bir politika uyguladık ki, sağlık kontrolleri herhangi bir uyarıya gerek kalmaksızın çok başarılı bir şekilde yürütülmüş ve yönetilmiştir. Keza eğitim de böyle. Türkiye’ye gelen göçmenlerin yüzde 95’inin eğitim seviyesi ilkokul seviyesinde. Bize akıl öğretmek isteyenler gelsinler Türkiye’nin göç politikasında nereye geldiğini görsünler. Kendi sorumluluklarını bir kayanın arkasına sağlanarak üzerlerinden atmaya çalışmasınlar. Avrupa’nın bu konuda insanlık kadına aldığı karar sıfırdır. Belki bunu bir yapmak için gayret gösterirler.”

“Avrupa bu korkaklığını ve insanlığa karşı bu vurdumduymazlığını üzerinden atmalıdır.”

“Maalesef korkak ve sorumsuz bir nesil yetiştiriyorlar.”

Soylu’nun açıklamasının tam metni birazdan…

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum