Son dakika haberi… TSK’dan açıklama: Askerlik uzadı mı?

sondakika.jpg

Askerlik süresi uzatıldı mı? 

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan yapılan “Yalan Haber” başlıklı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan “askerlik uzatıldı” başlıklı habere ilişkin bilgi verildi.
Açıklamada, “Askerlik süresinin uzatıldığına dair yapılan haberler tamamen asılsızdır. Böyle bir haber doğru değildir” ifadelerine yer verildi.

Hürriyet.com.tr’de sabah erken saatlerde Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapıldığı iddia edilen bir açıklamaya yer verildi.

Açıklamada ”Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’nın olağanüstü hal tezkere planlama toplantısı sonucu nihai kararın hafta başı Resmi Gazete yayını ile duyurulacağı” bilgisinin yer aldığı, ”Bu kararın tüm silahlı kuvvetler ile milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz. Uzun dönem silah altı askerlerin, askerlik süreleri ise 12 ay, 4 dönem iken 18 ay, 6 dönem süresine çıkarılmış olup ikinci bir emre kadar değiştirilemeyecektir” bilgisinin bulunduğu iddia edildi.

Normal bir imla kurallarının dahi bile bulunmadığı askeri yazışma usullerine aykırı bu metindeki iddialar kısa süre sonra Genelkurmay Başkanlığı tarafından yalanlandı.

Hürriyet.com.tr’de Genelkurmay’ın son açıklaması ile askerlik süresinin uzatıldığının yalanlandığı belirtilirken haberin kaynağının medya kuruluşlarına gönderilen Genelkurmay Başkanlığı antetli bir yazı olduğu bilgisinin altı çizildi.

Genelkurmay’ın adı kullanılarak basın kuruluşlarına sahte açıklama yapıldığı iddiasının yanı sıra ”siber saldırı sonucu e-posta sisteminin hack’lendiği” iddiasının da araştırıldığı ifade ediliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum