Son bir haftada 56 terörist etkisiz hale getirildi

1030572539.jpg

Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmeye göre, 14-20 Eylül’de PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Ağrı ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara devam edildi.

Operasyonlarda 3’ü sözde lider kadroda bulunan yurt içinde 21, yurt dışında 35 olmak üzere, 56 terörist etkisiz hale getirildi.

Terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik operasyonlarda ise 44 bin 949 paket kaçak sigara, 149 kilo 65 gram kenevir tohumu, 669 bin 478 kök kenevir bitkisi ve 725 kilo 168 gram uyuşturucu madde ele geçirildi.

Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlar

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrelik alan kontrol altına alındı.

İdlib bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak için “Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü” olarak görev yapmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerince 13 Ekim 2017’den itibaren planlı 12 gözlem noktası faaliyete geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini Astana’da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürüyor.

Münbiç bölgesi

Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat Alanı ile Münbiç bölgesi arasında kalan hat üzerinde, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetlerince 18 Haziran’dan bu yana 48 bağımsız devriye faaliyeti yürütüldü.

Kaynak:AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum