Soçi’de Suriye için üçlü zirve başladı

391765.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katıldığı “Suriye” konulu üçlü zirve toplantısı saat 16.40’ta başladı.

Zirvede Suriye’de siyasi çözümün sağlanması ve şiddetin azaltılması için atılacak adımlar ele alınacak. Ayrıca, terör örgütleriyle mücadele ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması gibi başlıklar görüşülecek.

Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin katılımıyla gerçekleştirilen üçlü zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani daha sonra akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Putin’in davetlisi olarak özel uçak TUR ile saat 13.15’te Rusya’nın Soçi kentine gelen Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik ediyor.

Erdoğan: Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Sanatoryum Rus’ta gerçekleştirdikleri zirvenin basına açık bölümünde konuştu.

Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi;
“Bu üçlü zirve Suriye’de akan kanın artık tamamen durması, yıllardır yaşanan trajedinin son bulması bakımından son derece önemli. Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye meselesinde yakın bir çalışma ortamı tesis etmelerinin müspet sonuçlarına dünya şahit olmuştur. Geldiğimiz nokta önemlidir, ancak yeterli değildir. Kalıcı siyasi çözüm için tüm çevreler katkı sağlamalı. Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum.”

Putin ile geçen hafta yine Soçi’de bir araya geldiklerini anımsatan Erdoğan, bu görüşmede Suriye meselesini etraflıca ele aldıklarını ve Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirme imkanı bulduklarını söyledi.

Zirveye güzel bir hazırlık yaptıklarını belirten Erdoğan, “Gerek Dışişleri Bakanlarımızın yaptıkları hazırlıklar, ardından Genelkurmay Başkanlarımızın yaptıkları hazırlıklar bu zirvenin çok daha neticeye yönelik olduğunun bir ifadesidir. Temennim odur ki bugün buradan bu noktada çok daha farklı bir şekilde ayrılırız” diye konuştu.

Putin: Suriye’nin bölünmesini engelledik

Suriye’nin IŞİD tarafından ele geçirilmesinin engellenmesine katkıları için İran ve Türkiye’ye teşekkür eden Rus lider Putin, şunları söyledi;

“Moskova, Ankara ve Tahran’ın ortak çabaları sayesinde Suriye’nin bölünmesi engellendi. Ülkede askeri operasyonların sona yaklaştığını söyleyebilirim. Suriye’de teröristlere ağır bir darbe indirdik. İç savaşı bitirmek için gerçek bir fırsat var. Suriye’de siyasi çözüm için yeni bir aşamaya geldik. Suriye’de siyasi uzlaşma Cenevre sürecinde sonuçlandırılacak. Barışçıl çözüm için Suriye hükümeti de dahil olmak üzere tüm tarafların uzlaşması ve tavizler vermeleri gerekli. BM kararları temelinde etnik gruplar arası uzlaşmaya güç verilmesi önemli. Suriye halkının da yeni prensipleri onaylaması gerekiyor.”

Suriye’de siyasi uzlaşma için zeminin hazır olduğunu belirten Ruhani ise, “Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye barış sürecinde yakın işbirliği yapmasından memnunum. Suriye’de terörizmin kökünün kazınması gerekli” dedi.

Ruhani, Suriye’de yabancı asker varlığının sadece Suriye hükümetinin kontrolünde olabileceğini söyledi.

Ruhani ile Erdoğan görüştü

Görüşme öncesinde Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile 40 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi.

Öte yandan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hasan Kaşkavi, üçlü zirvenin sonuçlarının verimli olmasını beklediklerini söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum