“Sırbistan’ın ve Bosna Hersek’in ekonomik kalkınmasını destekliyoruz”

20171207112216231_62047.jpg

Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İstişare Mekanizması’nın Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gelen Çavuşoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı İgor Crnadak ile görüştü.

Çavuşoğlu, Barış Villası’ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bugünkü dostane toplantının ardından gelecek yılın ilk çeyreğinde ya da ilk yarısında iki mevkidaşını Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyacağını söyledi.

Bugünkü toplantıda, üç ülkenin cumhurbaşkanlarının katılacağı üçlü zirve toplantısının hazırlığını da yaptıklarını dile getiren Çavuşoğlu, gelecek yılın ilk yarısında Bosna Hersek’te bu toplantıyı gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, üç ülke arasındaki siyasi ilişkilerin mükemmel olduğunu, ekonomik ilişkilerin de geliştiğini vurgulayarak, “Sırbistan’ın ve Bosna Hersek’in ekonomik kalkınmasını destekliyoruz. İş adamlarımızı her iki ülkede de yatırım yapmaları için teşvik ediyoruz. Her iki ülkeye de iş adamlarımıza verdikleri destek için teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk iş adamlarının her iki ülkede de çok önemli projeler yürüttüğünü kaydeden Çavuşoğlu, ekonomik kalkınmanın yanında sosyal ve kültürel ilişkilerin de geliştirilmesi için çaba sarf etmekte fayda olduğunu vurguladı.

İki ülkeyi birleştiren projelere de Türkiye’nin desteğinin süreceğini ifade eden Çavuşoğlu, Belgrad ile Saraybosna arasında yapılacak otoyol projesine Türkiye olarak maddi destek vereceklerini daha önce de dile getirdiklerini aktardı.

Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecini de Türkiye’den daha iyi hiç kimsenin anlayamayacağını vurgulayan Çavuşoğlu, “Zorlukları da iyi biliyoruz. Bu konuda toplantıda söylediğim gibi dostuma sabırlar diliyorum. Çünkü bazen başka da yapacak bir şey olmuyor. Çifte standartların en iyisini biz gördük, yaşadık. Teknik konuların dışında siyasi engellerin istenildiği zaman nasıl çıkarıldığını da görüyoruz, yaşıyoruz.” dedi.

Bosna Hersek’in de NATO’ya üyelik sürecini desteklediklerinin altını çizen Çavuşoğlu, öncelikle Üyelik Eylem Planı’nın (MAP) hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, iki yıl sonra Sırbistan ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 140. yılının kutlanacağını hatırlatarak, bu çerçevede her iki ülkede yıl boyunca değişik etkinlikler düzenleneceğini ifade etti.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek’in önemli ekonomik partnerler olduğunu söyleyerek, hem Türkiye ile hem de Bosna Hersek ile ticaret hacminin geçen yıla kıyasla ciddi oranda arttığını belirtti.

Türkiye’nin Belgrad-Saraybosna otoyol projesinin finansmanı konusunda destek olmaya hazır olduğunu ifade eden Dacic, her şeyden önce bu otoyol projesinin güzergahının kendilerince belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Dacic, Sırbistan’ı ziyaret eden Türk turistlerin sayısında da önemli bir artış gözlendiğine işaret ederek, geçen yıl Sırbistan’ı 84 bin Türk turistin ziyaret ettiğini, aynı zamanda Sırp turistlerin de Türkiye’yi sık sık ziyaret ettiğini belirtti.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Crnadak ise toplantıda, üçlü ilişkilerde özellikle ekonomi alanına odaklanılması gerektiğini yinelediğini dile getirerek, “Sırbistan ile dış politikamızın ilk sırasında yer alan AB üyeliği konusunda işbirliğimiz sürecek.” ifadesini kullandı.

Görüşmede Saraybosna-Belgrad otoyol projesini de ele aldıklarını aktaran Crnadak, bu projede de Türkiye’nin desteğinin söz konusu olduğunu ancak öncelikle güzergahın belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, üçlü toplantı öncesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından da kabul edildi. Cumhurbaşkanlığındaki görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşti.

Çavuşoğlu, Vucic ile görüşmesinden önce Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği’nin yenilenen binasını ziyaret etti, Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç’ten bilgi aldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum