Şile’de batan geminin enkazı bulundu

389068.jpg

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Şile açıklarında batan yük gemisinde 10 Türk vatandaşının bulunduğunu, arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Gemlik Limanı’ndan Karadeniz Ereğli Limanı’na dökme demir taşıyan 78,5 metre boyunda “Bilal Bal” isimli gemiden sabah saatlerinde tehlike sinyali alındığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şile’nin 7 mil açığında sinyal alınmış olup gemiye ve personele ulaşılamamıştır. Gemide Türk vatandaşı olan 10 mürettebat vardır. Arama kurtarma faaliyetlerine Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 1 sahil güvenlik uçağı, 1 sahil güvenlik helikopteri ve 2 sahil güvenlik botu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından 5 kurtarma botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından insansız denizaltı görüntüleme ve tespit cihazı destekli bir denizaltı kurtarma gemisi katılmıştır. Yapılan arama faaliyetlerinde, Şile sahiline 7 mil mesafede ve 88 metre derinlikte battığı tespit edilen gemiye ait olduğu değerlendirilen can simidi, can salı, filika ve lastik kurtarma botu bulunmuştur”

Bu arada arama çalışmalarına katılan denizaltı kurtarma gemisi, batan geminin enkazının yerini tespit etti.

Başbakan: Arama çalışmaları devam ediyor

Öte yandan Başbakan Yıldırım, olaya ilişkin, “Maalesef dün gece Karadeniz’in kuzeyinde bir kosterimiz bilinmeyen bir nedenle batmıştır. Personeli arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İnşallah personele sağ salim ulaşırız. Bir kez daha bu olaydan dolayı da gemide bulunan personelin yakınlarına geçmiş olsun diyorum. Arama kurtarma çalışmaları, inşallah başarıyla tamamlanmış olur” şeklinde açıklama yaptı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum