'Selimiye Kışlası' iddianamesi hazır

selimiye-kislasi-iddianamesi-hazir_085a27a.jpg

İSTANBUL (AA) – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Bülent Başar ve Hikmet Pak tarafından, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Selimiye’de bulunan 1. Ordu Komutanlığında yaşananlar ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün Üsküdar yerleşkesinin ele geçilmeye çalışılmasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Ümit Dündar ve Üsküdar’da art arda geçen 2 tankın önüne yatarak onları durdurmaya çalışan Sabri Ünal’ın da aralarında bulunduğu 28 kişi, müşteki-mağdur sıfatıyla yer aldı.

Albay, yarbay ve yüzbaşı rütbelerindeki 55 subay, astsubaylar ve bir sivil olmak üzere 54’ü tutuklu 128 kişinin şüpheli sıfatıyla yer aldığı iddianamede, tüm şüpheli askerler hakkında “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl altışar aydan on beşer yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamenin tek sivil şüphelisi olan ve terör örgütünün şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandığı belirtilen öğretmen Feyzullah Şahan hakkında da aynı suçlardan üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, aralarında subayların da bulunduğu şüpheliler Ali̇ Demi̇rci̇, Mehmet Kanbur, Tuğrul Kekeç, Gökhan Arıkan, Servet Demi̇r, Emre Ersan, Beki̇r Karadayı, Semi̇h Özdemi̇r, Gökhan Türe, Gökhan Atavcı, Mi̇that Aydın, Sergen Güçlü, Bi̇lal Dursun, İsmai̇l Küçükmadan, Gökhan Yıldız, Cüneyt Ölmez, Ömer Faruk Kıcırlı, Kadi̇r Güven, Fati̇h Cantürk, Arda Can Yarar, Yasi̇n Ay, Ali̇ Güngör, Eyüp Akkaya ve Ertan Gümüştaş hakkında da ”kasten öldürmeye teşebbüs”, ”kasten yaralama”, ”mala zarar verme” ve ”kamu malına zarar verme” suçlarından 6 yılla 141 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edildi.

Kamera görüntüleri iddianamede

1. Ordu Komutanlığındaki darbe faaliyetlerine katıldığı belirtilen 23 şüpheli askeri personelin başka birliklerden geldiği, 30 şüpheli askeri personelin de burada görevli olduğu anlatılan iddianamede, şüphelilere ait kamera görüntüleri, ifadeleri ve elde edilen deliller de yer buldu.

İddianamede, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün Üsküdar yerleşkesine giden 74 darbe şüphelisi askerin 2. Zırhlı Tugay Komutanlığından çıkış yaptıkları ve çevik kuvvete geldikleri sırada yaptıkları eylemler aktarıldı.

İstanbul’da darbe girişimine ilişkin hazırlanan 24. iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından onaylanarak, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme heyeti, 15 gün içerisinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar verecek. İddianamenin kabulü halinde şüpheliler ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

Muhabir: Muhammed Enes Can-Murat Kaya-Murat Paksoy

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum