“Seçimle darbeyi, sandıkla gasbı aynı cümlede kullanmak tehlikeli”

cem-kucuk_697299458.jpg

Türkiye gazetesinin AKP’ye yakınlığıyla bilinen yazarı Cem Küçük, 31 Mart yerel seçiminin ardından iktidara yakın çevreler ve medya tarafından ortaya atılan “Sandıkta darbe” ifadelerini değerlendirdi. Küçük, “Seçimle darbeyi, sandıkla gasbı aynı cümlede kullanmak bile tehlikeli” ifadesini kullandı.

Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, seçim sonuçlarına ilişkin olarak “31 Mart seçimlerine İstanbul darbesi yapılmış. Türkiye’ye darbe yapılmış. Seçimler üzerinden, sandıklar üzerinden darbe yapılmıştır” demişti.

Küçük’ün “Sandıkla darbeyi aynı cümlede kullanmak” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

İlerleyen zamanlarda da sıkıntılar yaşayacağız. Terör örgütleri gene harekete geçecektir. Anti-demokratik uygulamalar pratiğe dökülmek istenecektir. Bunların hepsini aşacağımız tek yer seçim ve sandıktır. Millî iradenin kuvveden fiile geçtiği mecra sandıktır. O yüzden sandıkla darbeyi aynı cümlede kullanmak abesle iştigaldir. Sandıklar üzerinden darbe yapıldı gibi abuk subuk cümlelerin kimseye faydası yoktur. Seçimler şaibeli demek stratejik anlamda ileride bize zarar verecek bir ifadedir. Şamil Tayyar’ın dediği gibi, “Seçim sandığı için darbe, tuzak, işgal, proje gibi ifadelerle demokrasi kavramının içini boşaltmak, bu ülkeye yapılacak en büyük haksızlıktır.”
Başkan Erdoğan’ın dediği gibi seçmene küsülmez. Hatayı kendimizde aramalıyız ve oy kaybedilen yerlerde iyi sorgulama yapılmalı. İstanbul seçimleriyle de ilgili YSK’nın vereceği her karara saygılı olmak zorundayız. YSK seçime gerek yok kararı alırsa “YSK zaten FETÖ’cü dolu” denmemeli, YSK seçim tekrar edilsin kararı çıkarsa da “Yargı hükûmetin emrinde” denmemeli.
Demokrasilerde sıkıntılı anlarda tek çıkış yolu seçimler ve sandıktır. Seçimle darbeyi, sandıkla gasbı aynı cümlede kullanmak bile tehlikeli. Milletin kararını saygılı olmak zorundayız. İstemediğimiz sonuçlar çıktı diye sandığı kötülemenin kimseye faydası olmaz. Demokrat olmanın birinci önceliği budur.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum