Şarbon tespit edilen köy karantinaya alındı

2341945-728xauto-2.jpg

Tunceli’nin Pertek ilçesine bağlı Pirinççi köyünde telef olan büyükbaş hayvanda şarbon hastalığının tespit edilmesi üzerine köyde karantina uygulaması başlatıldı. Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Kaya, “İlimizde görülen ilk vaka… Hastalığın tespit edilmesinden hemen sonra köyde ilaçlama ve aşı çalışmalarına başladık.” dedi.

Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Kaya konu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kaya, köyde telef olan bir hayvandan aldıkları numune üzerinde yapılan çalışmalarda şarbon hastalığı tespit edildiğini belirterek, şunları söyledi:

“İlimizde görülen ilk vaka. Hastalığın tespit edilmesinden hemen sonra köyde ilaçlama ve aşı çalışmalarına başladık. Köyde 21 gün boyunca karantina uygulanacak. Elimizdeki aşıları kullanarak köydeki bütün hayvanları aşıladık. Bakanlıktan yeni aşı talebinde bulunduk ve civar köylerdeki bütün büyükbaş hayvanları aşılayacağız. Pirinççi köyü transit geçiş güzergahı üzerinde bulunan bir köyümüz olduğu için muhtemelen transit geçiş yapan hayvanlardan bulaştığını tahmin ediyoruz bütün önlemlerimizi aldık telef olan hayvanın dışında başka bir şarbon vakasına rastlanmadı.”

Kaynak:DHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum