Saray’a tasarruf yok

56713_814x458.jpg

Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden açılan ihaleye göre, envanterinde 268 araç bulunan Cumhurbaşkanlığı, “tasarruf devrinde” önümüzdeki yıl kullanmak üzere sekizi şoförlü 14 araç kiralayacak. Cumhurbaşkanlığı ayrıca 30 personel servis aracı da satın alacak.

EKAP üzerinden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açtığı ihaleye göre, 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında kullanılmak üzere şehir içinde veya dışındaki faaliyetlerde kullanılacak 9 binek araç araç, 2 kamyonet ve 3 minibüs kiralanacak.

 

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeni yılda kamuya araç alınmayacak” kararının dışında tutulan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen ilana göre ayrıca bu araçları kullanması üzere sekiz de şoför kiralanacak. İhale şartnamesine göre ihaleyi kazanan firma tarafından şoförlere yazlık ve kışlık olmak üzere iki takım elbise, iki deri ayakkabı, iki gömlek, iki kravat alınacak. Şoförlere asgari ücretin brüt tutarının yüzde elli fazlası ödenecek. Personel servis araçlarının ve şoförlerinin “temiz ve bakımlı” olması istendi.

Kiralanacak araçların özelliklerinin de sıralandığı ilana göre, araçların bazılarında LCD TV, araç buzdolabı, dijital ses sistemi, deri koltuk, perde, halı döşeme, açılıp kapanan çalışma masası, şarj ünitesi bulunması istendi.

30 servis aracı

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın kullanımı için de 30 servis aracı satın alınacak. İlana göre, 17 kişilik 12 minibüs, 25 kişilik 13 midibüs, 30 kişilik dört midibüs ve 45 kişilik bir otobüs satın alınacak. Otobüslerin 2012 yılından sonra üretilmesi şartı da ihale şartnamesinde yer aldı.

Benzin zorunlu

Cumhurbaşkanlığı, kullanım sırasında ortaya çıkabilecek aksaklıklara karşı “herhangi bir gecikme olur” gerekçesiyle ihaleyi kazanan firmanın bir yedek servis aracı bulundurmasını istedi. Cumhurbaşkanlığı araçların LGP ya da CNG sistemli değil benzinli olmasını istedi.

2019’da da araç alınacak

Tasarruf kararından muaf tutulan ve envanterinde 268 araç bulunan Cumhurbaşkanlığı filosuna yeni yılda 2019 Bütçesine göre de 38 yeni araç alınacağı açıklanmıştı. Böylece ihale usulü ile alınacak araçlar ve Bütçe planlamasına göre alınacak araçlarla birlikte Cumhurbaşkanlığı’nın araç sayısı 2019 yılında 350’ye çıkacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum