Saray ittifakı zam bütçesinde anlaştı!

53465_814x458.jpg
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bütçesi olarak Meclis’e gelen 2019 bütçesi için milletvekillerini uyardığı ve bütçenin geçmesi için talimat verdiği ileri sürüldü.

AKP ile MHP arasında yerel seçime ilişkin ittifak arayışı geçtiğimiz hafta karşılıklı açıklamalarla son buldu.

Gazete Duvar’ın TBMM kulislerinden aktardığı habere göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu konuda hassasiyetini milletvekilleri ile de özel olarak paylaştı.
‘Emeklilikte Yaşa Takılanlarla’ ilgili araştırma komisyonu kurulması önergesinde muhalefetle birlikte hareket eden Grup Başkanvekili Erhan Usta’yı aynı gün görevden alan Bahçeli’nin bundan sonra da CHP, HDP ve İYİ Parti ile yan yana durma anlamına gelen tutumlardan kaçınılması talimatı verdiği öğrenildi.

Bahçeli ayrıca Meclis’in en önemli gündem maddesi olan bütçe için de grubu uyardı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bütçesi olarak Meclis’e gelen 2019 bütçesi için, ‘Bütçe Meclis’ten geçecek’ talimatı verdiği öğrenildi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, dayanıklı tüketim mallarından alınan vergilerde yüzde 47, alkollü içeceklerdeki vergilerde yüzde 24, petrol ve doğalgazda yüzde 20, motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 24, özel iletişim vergisinde yüzde 16 artış olduğuna işaret etmiş ve “Kısacası iğneden ipliğe her şeye zam yoluyla vatandaşın sırtına binen bir bütçe. Sonuç olarak 2019 bütçesinde işçiye, çiftçiye, emekliye, esnafa, kısaca emeğiyle geçinenlere yer yoktur. İsraf vardır, faize giden alın teri vardır, sosyal yardımların kısılması vardır, buzdolabından sigaraya kadar vergilerin artması vardır, kıdem tazminatının tırpanlanması vardır” ifadelerini kullanmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum