Sağlıkta eldivene bile muhtacız

52094_814x458-1.jpg

Dolar kurunda yaşanan artış sebebiyle ameliyatların aksadığı haberleri Sağlık Bakanlığı tarafından yalanlanırken, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nden gelen haber yaşanan son durumu ortaya koydu.

Ameliyat olacak hastaların yakınlarından solunum devresi ve eldiven istendiği ortaya çıktı. Hasta yakınlarının medikal firmalara yönlendiriliyor ve ameliyatı yapabilmek için solunum devresi ile eldiven isteniyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimliği olaya ilişkin açıklama yapmaktan kaçındı.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya konuya ilişkin soru üzerine “AKP Hükümeti sağlık alanında ‘devrim’ yaptığını iddia etse de insanlar parası kadar sağlık hizmeti alabiliyor” dedi.

Ödenek sıkıntısı nedeniyle üniversite hastanelerinin çok ciddi bir kriz yaşadığına değinen Kaya, şunları söyledi: “Üniversite hastanelerinde medikal cihazların yıllık bakımları dahi yapılamıyor. Farabi Hastanesi’ni en son ziyaret ettiğimde onkoloji bölümünün asansörlerin ‘kırmızı etiketli’ olması dikkatimi çekti. Bu asansörlerin kullanılmaması gerektiğine ilişkin yetkililerle görüştüğümde, asansörlerin bakımı yaptıracak para olmadığı söylendi. Üniversite hastanelerinin durumu içler acısı.”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum