Rusya’ya vizeler kalkıyor mu? Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama geldi!

disisleri-bakani-cavusoglu-astana-toplantilari-suriyedeki-siddetin-kayda-deger-bir-sekilde-azalmasini-sagladi_2a1f754.jpg

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Moskova’da bir görüşme gerçekleştirdi. Bölgesel konuların ele aldığı görüşmede, Çavuşoğlu, Rusya ile vizesiz ve kimlikle seyahat için adımların atıldığını belirtti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bugün bir araya gelen Çavuşoğlu ile Lavrov önce heyetler arası görüşme yaptı. Lavrov açıklamasında, “Sayın bakan değerli meslektaşlarım Moskova’da sizleri görmekten çok mutlu olduk. Bizim çok yoğun siyasi diyaloğumuz var. 14 Mart’ta sizlerle birlikte ortak bir stratejik toplantı yaptık. Daha sonra 3 Nisan’da ülke liderlerinin arasında görüşme yapıldı. İki liderimiz arasında sıkı temaslar var. Ayrıca iki ülke arasındaki bakanlar arasında gerek siyasi gerek ekonomik gerekse de diğer konularda sıkı temaslar oluyor” ifadelerini kullanırken, devamında ise, “Bugün sizinle ikili ilişkileri görüşmemiz için yeni bir fırsat yakalamış olduk. Ayrıca siyasi konuları da ele alarak Suriye konusunu da Astana görüşü formatına uygun olarak görüşeceğiz” sözlerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Sevgili dostum tekrar sizi görmekten ve Moskova’da bulunmaktan mutluluk duyuyorum. 14 Mart tarihinden bu yana 4. kez görüşmemiz. Bu esasen hem ikili görüşümüzde yakaladığımız ivmenin göstergesi hem de bölgesel ve uluslararası konulardaki yakın işbirliğimizin bir neticesi. İlişkilerimizi çok daha ileri noktaya götürme konusunda hem mutabakatımız hem kararlılığımız var. Karşılıklı güven bölgesel konularda da birlikte çalışmamıza vesile oldu ve bugüne kadar elde ettiğimiz sonuçlar da yakın işbirliğimiz sayesinde oldu. Bugünkü toplantımız, atacağımız adımları değerlendirme konusunda önemli olacaktır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Çavuşoğlu, Rusya ile vizesiz, kimlikle seyahat için adımların atıldığını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, konu ile alakalı olarak “Vizesiz seyahat güvenlik konularında işbirliğimizi de gerektiriyor. Olumlu seyreden ilişkilerimize böyle bir adım yakışır” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum