Reuters’tan flaş Gül iddiası!

abdullah_16_9_1524834404.jpg

Uluslararası haber ajansı Reuters’tan flaş bir iddia geldi. İddiaya göre 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Saadet Partisi (SP) ile cumhurbaşkanı adaylığı konusunda uzlaşma sağlayamadığı ve Gül’ün SP’nin adayı olmayacağı belirtildi.

Saadet Partisi ile bir süredir cumhurbaşkanı adaylığı üzerine görüşmeler yürüten Gül’ün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetin ortak adayı olmak istediği kaydediliyordu.
Ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de cumhurbaşkanı  adaylığından vazgeçmeyeceğini dile getirmişti. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da bu süreçte, partilerinin cumhurbaşkanı adayı olmasını istedikleri Gül ile  defalarca bir araya gelmiş, son görüşmeyi de bu hafta içerisinde gerçekleştirmişti.

“GÜL SP’NİN ADAYI OLMAYACAK”

Süreçte gelinen noktaya ilişkin Reuters’ın sorusu üzerine SP’li bir yetkili şu değerlendirmeyi yaptı: “Gül ısrarla çatı aday olmak istediğini belirtiyor. Akşener’in durumu nedeniyle bu mümkün olmuyor. CHP’ye de bunu  kabul ettirmek söz konusu değil. O nedenle görüşmelerimizden  sonuç alamadık. Kendisi Saadet Parti’nin adayı da olmayacak.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gündemlerinde Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığı  olmadığını ve olmayacağını vurgulamıştı.

Abdullah Gül, son günlerde yaşanan tartışmalara ilişkin yarın detaylı açıklama yapacağını duyurmuştu. Gül’ün yarın yapacağı açıklama hakkında bilgi sahibi olmadıklarını da vurgulayan SP’li yetkili, “Gül’ün çatı aday olma isteğinin önünde CHP’nin yanı sıra, bizim partimiz içerisinde de bazı engeller vardı. Genel Başkan bunların hepsini aştı. Ancak Gül istemedi.” değerlendirmesini yaptı.

Aynı yetkili, SP’nin süreç içerisinde Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını değerlendireceğini de belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum