Putin ABD’ye teşekkür etti

ap_17188522224335_wide-f95bb48bcd335196624f0e4c01f230c71441fa90-s900-c85.jpg

Rusya Devlet Başkanı’nın basın ofisi tarafından dün yapılan bildiriye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aynı gün ABD Başkanı Donald Trump’la telefon görüşmesi yaptı. Putin görüşmede, Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) sağladığı istihbaratın Rusya’nın St. Petersburg’taki bir terör saldırısı kalkışmasını engellemesine yardım sağlamasından dolayı ABD’ye teşekkür etti.

Bildiriye göre, Putin, telefon görüşmesinde Trump’ın Rusya’nın CIA Başkanı ve çalışanlarına yönelik teşekkürlerini aktarmasını istedi. Rusya tarafı, CIA’nın istihbaratıyla St. Petersburg’da yer alan Kazan Katedrali gibi insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde bombalı saldırı planlamış olan teröristleri tutukladı.

Putin, Rusya istihbarat birimlerinin ABD’ye benzer yardım sağlamaya koşulsuz olarak hazır olduklarını kaydetti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi, 15 Aralık’ta, St. Petersburg’da IŞİD’i destekleyen bir grubun terör saldırısı kalkışmasını suya düşürdü. Grup, 16 Aralık’ta St. Petersburg’daki insanların kalabalık bulunduğu yerlerde sivilleri hedef alan intihar saldırısı hazırlığı içindeydi.

Beyaz Saray tarafından 17 Aralık’ta yapılan açılamaya göre, ABD Başkanı Trump, Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Putin’in kendisini telefonla araması sebebiyle teşekkür etti. Trump, kendisi ve tüm ABD’deki istihbarat sisteminin sivillerin canlarını kurtarabilmesinden mutlu kaldığını belirtti.

Trump, istihbarat alanındaki işbirliğinin terörizme darbe indirmek için son derece önemli olduğunu vurguladı. Trump ve Putin, saldırı kalkışmasının engellenmesinin ülkelerarası işbirliği için iyi bir örnek olduğu görüşünde.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum