Portakal atığı balıkların bağışıklık sistemini güçlendiriyor

KASTAMONU (AA) – Kastamonu Üniversitesinde yürütülen bir araştırma sonucunda, portakal suyu üretiminden kalan atıkların, balıkların bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirlendi.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi ve proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Nejdet Gültepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, portakalın Türkiye’de önemli miktarda üretildiğine dikkati çekti.

Türkiye’de portakal suyu üretiminde 10-15 bin ton civarında ürün kullanıldığını belirten Gültepe, bu üretimden de yüzde 55-60 civarında katı atık ortaya çıktığını söyledi.

Portakal suyu üretiminden kalan katı atıktan faydalanabilmek için 2 yıllık çalışma yürüttüklerini belirten Gültepe, “Yaptığımız çalışmada portakal kabuğundan elde edilen esansiyel yağları balık yemlerinde kullanıldık. Projemiz sonucunda bu yemlerin balıkların büyümesini ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruduğunu tespit ettik. Böylece portakal atıklarından daha iyi faydalanılabileceğini kanıtladık.” dedi.

Gültepe, portakal kabuğunun barındırdığı uçucu yağlar sebebiyle yoğun turunçgil aromasına sahip olduğuna işaret ederek, yüzde 95 oranında bir hidrokarbon olan “d-limonin” içerdiğini bildirdi.

Yaptıkları araştırmanın TÜBİTAK tarafından desteklendiğini ifade eden Gülpepe, şunları kaydetti:

“Elde edilen ürünün hayvan yemlerinde katkı maddesi olarak kullanılması için Türk Patent Enstitüsüne patent müracaatımızı yaptık. Çalışmalara devam ettiğimiz projenin ikinci aşamasında da ürünün insan sağlığı açısından kullanımı üzerinde duruyoruz. Bu vesile ile portakal suyu üretiminden çıkan atığın sağlık açısından kullanılabileceği ortaya konuldu. Ayrıca meyve suyu endüstrisinden çıkacak birçok katı atığın hem hayvan hem de insan sağlığı açısından kullanılabileceği, bir atık maddenin farklı bir alanda kullanılarak bertaraf edilebileceği, böylece verimlilik açısından katkı sağlanabileceğini ortaya koyduk.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum