PKK'nın Sincar'daki varlığı Ezidilerin güvenliğini tehdit ediyor

pkknin-sincardaki-varligi-ezidilerin-guvenligini-tehdit-ediyor_6f5f9aa.jpg

ERBİL (AA) – Ezidi yöneticiler, Sincar Dağı ve çevresinden çekilmesi yönünde terör örgütü PKK’ya yaptıkları çağrının dikkate alınmadığını belirterek, örgütün Ezidilerin güvenliği için tehdit unsuru olduğunu ifade ediyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) meclisindeki Ezidi milletvekili Şeyh Şamo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sincar’ın yeniden bir savaş alanına dönmemesi için PKK’ya bölgeden çekilmesi yönünde defalarca çağrıda bulunduklarını belirtti.

Milletvekili Şamo, şunları söyledi:

“PKK’lılar sivillerin arasına girip, kendilerini gizlemeye çalışıyor. Bu durumda çaresiz Ezidilerin de hayatı tehlikeye giriyor. Kamplarını da sivil yerleşim alanlarına yakın bölgelerde kurdular.”

“PKK gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı”

Irak meclisindeki Ezidi milletvekili Viyan Dahil ise “Sincar halkının geleceklerini düşünüp, PKK’nın bölgede kalmasının kendilerine daha çok zarar vereceğini iyi bilmeleri gerekiyor” dedi.

Dahil, “Şengal Dağı’nda meydana gelen son gelişme (TSK’nın hedefleri vurması), PKK’nın gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı. PKK her ne şekilde olursa olsun, Ezidilere zarar veriyor ve neden buraya geldikleri bellidir.” ifadelerini kullandı.

Sincar Dağı’ndaki Ezidi vatandaş Kasım Murad da PKK’nın kendilerine sürekli zarar verdiğini belirterek, “PKK, Şengal halkının baş belası haline geldi. Onların daha önce de bize zarar ve ziyan dışında başka bir şey getirmeyeceğinin farkındaydık. Halk, onların korkusundan evlerine geri dönemiyor çünkü haraç alıp, çocuklarını kaçırıp, Kandil’e götürüyorlar.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum