“Partinin önü eylem alanı değildir”

3KwcybKVhwGFE70bZw75o1xTmNLiJb70eR3UG984.jpeg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partiyi kamuoyunda tartıştıranlara yönelik disiplin mekanizmasının harekete geçirileceğini söylediği öğrenildi.

CHP’de genel merkezin olağanüstü kurultay toplanmasıyla ilgili talepleri reddetmesinin ardından toplanan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında dün tabandan gelen değişim taleplerine yanıt verilmesi gündemdeydi. Toplantıda MYK üyelerini Kılıçdaroğlu’nun yeni yönetimi oluştururken elini rahatlatmak için topluca istifa etti.

Bir ay içinde yeni yönetim oluşturmayı hedefleyen Kılıçdaroğlu’nun toplantıdaki sözlerinin ayrıntıları da ortaya çıktı.

Olağanüstü kurultay sürecinin partiye ciddi zarar verdiğini, hızlı bir şekilde kurultay tartışmalarından çıkılması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Ülkenin durumu ortada. Ekonomik kriz geliyor. İmza verenler partilimiz, hepsinin başımızın üzerinde yerleri var. Kimseye husumet beslemeyeceğiz. Ama bundan sonra partiyi sürekli tartışmanın gündeminde tutacak, zafiyete uğratacak bir tartışma içine sokacak kişiler hakkında disiplin sürecini işleteceğiz. Bu konuda tavizimiz yok, haklarında gereği yapılacak.”

Buna göre; bu aşamadan sonra hakaret ve kişilik haklarına saldıranlara yönelik disiplinin yanı sıra yargı yoluna da gidilecek. Partinin önünde devam eden eylemlere yönelik olarak da MYK’de “Partinin önü eylem alanı değildir” yorumu yapıldığı belirtildi. Bu kişilerin partiye üye olup olmadığına bakılarak partiyle ilişiğinin kesilebileceği belirtiliyor.

Çağrı heyeti ve İnce imzacılarla buluşacak

Kurultay çağrı heyetinin önümüzdeki günlerde imza veren delegelerle bir araya geleceği ve bundan sonraki süreçte ne yapılacağına ilişkin tüm seçeneklerin masaya yatırılacağı geniş çaplı bir toplantı yapılacağı öğrenildi. Toplantıda yargı süreci ve tüzük kurultayı olasılıklarının yanı sıra yeniden olağanüstü kurultay için bir imza girişimine başlanıp başlanmamasının da konuşulacağı belirtildi. Toplantıya Muharrem İnce’nin de katılacağı dile getiriliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum