Nusaybinli terör mağdurları heyecanla TOKİ konutlarını bekliyor

nusaybinli-teror-magdurlari-heyecanla-toki-konutlarini-bekliyor_ce590ad.jpg

MARDİN – Halil İbrahim Sincar/Mehmet Arif Altunkaynak

Yaşamı hiçe sayan saldırılar gerçekleştiren PKK’lı teröristlere yönelik geçen yıl 14 Mart’ta başlatılan ve 3 Haziran 2016’da tamamlanan “Atmaca-7 Operasyonu”nun ardından huzurun tesis edildiği Mardin’in Nusaybin ilçesinde, Mardin’in Nusaybin ilçesinde, , vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için ilgili bakanlıklar ve kurumlarca başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Teröristlerin saldırısı sonucu evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Abdülkadir Paşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımına başlanan konutların bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Terörün neden olduğu konut ihtiyacını karşılamak için TOKİ tarafından vatandaşların ihtiyaçları esas alınarak yaptığı planlama doğrultusunda hazırlanan projede, konutların yanı sıra dükkan, okul ve camiler de yer alıyor.

Projede 2+1’de 2 tip, 3+1 ve 4+1’de birer tip hazırlanan konutlardan, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Fırat, Dicle, Abdulkadir Paşa, Yenişehir, Zeynelabidin ve Kışla mahalleleri ile riskli alan ilan edilen Yakınköy, Çelikyurt ve Yıldırım mahallelerinde konutları veya iş yerleri yıkılmış olanlar hak sahibi sayılacak.

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mesut Ağrakçe, projede 4 tip daire bulunduğunu kaydederek, görselleri, kat planları ve konu ile ilgili her türlü bilginin irtibat ofisinde verildiğini bildirdi.

Sıcak yuvaya kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyorlar

Evi yıkılan vatandaşlardan Rüstem Şayık da yapılan konutların bir an önce bitmesini beklediklerini söyledi.

Evlerinin yıkıldığını ve bir yıldan fazladır mağduriyet yaşadıklarını kaydeden Şayık, “Fırat Mahallesi’nde oturuyorduk. Evimiz vardı ve yıkıldı. Şu anda TOKİ inşaatlara başlamış. İvedilikle bu evlerin bitirilmesini ve teslim edilmesini istiyoruz.” dedi.

Mehmet Salih Dağ ise kirasıyla geçindikleri 6 daire ve 4 dükkanın hasarlı olduğunu belirtti.

Ev ve iş yerlerinin az hasar gördüğünü aktaran Dağ, “Talebimiz, mağduriyetimizin giderilmesi. Az hasarlı olan evlerin tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Seyfettin Ağırman da “Çalışmalar gerçekten güzel gidiyor. Konutlar bir an önce bitsin istiyoruz. Çok çetin bir kış geçirdik. İnsanlarımız birbirlerini idare etti. Bir dairede 3 aile barındı. Köylerde oturanlar var. Konutların bir an önce bitirilip teslimatların yapılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum