Musullu gençler DEAŞ'ın izlerini silmek için kolları sıvadı

MUSUL (AA) – İDRİS OKUDUCU – Musul’un doğusunun terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılmasının ardından “Bırakın Güzelleşsin” anlamına gelen Arapça “Haluha Ecmel” sloganıyla sosyal medyada bir araya gelen gençler, savaşın ve terörün kentteki izlerini silmeye çalışıyor.

Musul’un DEAŞ’tan kurtarılması için 17 Ekim’de başlatılan operasyondan yaklaşık 100 gün sonra kentin doğu bölgesi tamamen teröristlerden temizlendi. Bununla birlikte şiddetli sokak çatışmaları, örgütün bombalı araç saldırıları ve koalisyon güçlerinin hava operasyonları sonucu kentte büyük bir yıkım meydana geldi. DEAŞ’ın propaganda içerikli resim, flama ve işaretleri de belediye hizmetleri henüz faaliyete geçmediği için hala yerinde duruyor.

Yaklaşık iki buçuk yıl DEAŞ’ın kontrolünde kalan kentte gündelik hayatın bir an önce normale dönmesini isteyen bir grup Musullu genç, savaşın izlerini silmek için kolları sıvadı. Gençler, “Bırakın Güzelleşsin” anlamına gelen Arapça “Haluha Ecmel” sloganıyla sosyal medyada kampanya başlattı.

Musullu gençler, hükümet ve belediyenin henüz el atmadığı DEAŞ’ın kentteki izleri ve savaşın geride bıraktığı enkazı kendi imkanlarıyla ortadan kaldırmaya çalışıyor. Gönüllü olarak kampanyaya katılan gençler, kentte üç aydır toplanmayan çöpleri temizleyip, enkaz nedeniyle kapanan sokakları da trafiğe açıyor.

Gönüllülerin yürüttüğü faaliyetler hakkında AA muhabirine bilgi veren kampanyanın öncüsü Davud Hafız, “Amacımız, kent sakinlerini harekete geçirerek, Musul’u DEAŞ öncesindeki güzelliğine kavuşturmaktır.” dedi.

– Kampanyaya destek hızla arttı

Hafız, kampanyaya birkaç arkadaşıyla başladığını ancak kısa sürede 100 kişilik bir hareket haline geldiklerini anlattı. Herhangi bir siyasi partiye bağlı olmadıklarını belirten Hafız, kampanyanın ihtiyaçlarını kentteki iş adamları ve hayırseverlerden toplanan bağışlarla tedarik ettiklerini söyledi.

Musul’un en büyük mahalleleri arasında yer alan Ez-Zuhur’da DEAŞ’ın resim ve flamalarını beyaza boyayarak kapatan kampanyanın gönüllülerinden ressam Abdurrahman Sabır ise yaptıklarını “vatandaşlık görevi” olarak niteledi.

Sabır, “Musul’un güzelleşip korunması benim vatandaşlık görevim. Ben bir ressamım ve elimden gelen de boyama işidir. Herkesin elini taşın altına koyup kenti kurtarması gerekiyor.” diye konuştu.

Duvarların yanı sıra, okul, cami, hastane ve kiliseleri de boyadığını aktaran Sabır, kısa süre önce terör örgütünden geri alınan Musul Üniversitesi’ni de temizleyeceklerini dile getirdi.

Kampanyanın bir diğer gönüllüsü Mahmud Şakir de sadece Musul’un bir kısmını değil, kentin tamamını eski haline döndürmek istediklerini belirterek, “Terörist unsurlardan temizlendikten sonra kampanyayı Musul’un batısında da sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum