Multifokal ameliyatı sayesinde gözlük kullanımına son

KAYSERİ (AA) – Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, hem katarakt sorununa çözüm olan hem de uzak ve yakın görme sorunu yaşayan hastaları tek bir ameliyat ile lens ve gözlük kullanma derdinden kurtaran multifokal göz ameliyatlarına başlandı.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, multifokal göz içi lenslerin özel olarak üretilmiş lensler olduğu aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Süleyman Demircan, multifokal göz içi lenslerin üzerinde çeşitli şekillerde ayarlanmış halkalar ve kırıcı yüzeyler bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu özel kırıcı yüzey, dışarıdan gelen ışınları standart merceklerin yaptığının aksine tek bir odak noktasında toplamak yerine birçok odak noktasında toplayarak uzağı ve yakını bir arada gösterme özelliğine sahiptir. Örneğin standart yapılan fako ameliyatlarında hasta ameliyat sonrasında uzak ve özellikle yakın için gözlük kullanmak zorunda kalabilir. Ameliyattan bir ay sonra göz numaraları netlik kazanır. Eğer hasta ameliyat sonrasında gözlüklerinden de kurtulmak istiyorsa yeni geliştirilen yöntemler sayesinde özel göz içi lensler kullanılarak hem kataraktından hem de gözlüklerinden kurtulma şansı vardır. Özel niteliğe sahip bu lenslere Multifokal göz içi lensler denilmektedir. Bu lenslerin hastaya uygun olup olmadığı yapılan muayenede kornea tomografileri değerlendirildikten sonra netlik kazanır ve kullanılacak göz içi lens gücü (numarası) özel formüllerle hesaplanır. Multifokal göz içi lensler sayesinde hastalarımız hem yakın hem de uzak gözlük bağımlılığından kurtularak gençliğinde dahi sahip olmadığı bir görme kalitesine sahip olabilmektedir.”

Araştırmaları sonucunda Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyat olmaya karar verdiğini dile getiren emekli öğretmen Talip Öccü, 40 yıldır gözlük kullandığını aktardı.

Gözündeki kataraktan dolayı ameliyat olması gerektiğini kaydeden Öccü, “Burada ameliyat olmaya karar verdim. Şu anda çok memnunum, ameliyatımda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum