MİT’ten Reyhanlı saldırısının planlayıcısına operasyon

mit.jpg

Anadolu Ajansı, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 53 kişinin hayatını kaybettiği saldırının planlayıcısı olduğu öne sürülen Yusuf Nazik’i Türkiye’ye getirdiğini duyurdu. AA’nın haberine göre, Nazik Suriye’nin Lazkiye kentinde bulunuyordu.

“Yerli ve milli operasyon” olarak duyurulan habere göre, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olduğu belirtilen Nazik, Türkiye’ye getirilerek sorgulaya alındı.

AA’nın yayınladığı videoda Türk bayrağı önünde konuşan Nazik, saldırıyı planladığını itiraf ederken şu ifadeleri kullanıyor:

“Suriye ve Suriye istihbaratı emretti. Suriye istihbaratından görevli olan Hacı kod adlı Muhammed emretti. Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım, beni Suriye’den yakalayıp getirdiler. Suriye’deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün. Türk devleti bize sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak.”

“Yerli ve milli operasyon”

AA’nın haberinde ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi.”

“Sık dokunup ince elenen bir operasyon”

CNN Türk muhabiri Murat Pazarbaşı, MİT’in operasyonu hakkında şunları söyledi:

Uzun soluklu bir operasyondan bahsediliyor. Operasyonun gerçekleştiği şehir merkezi, rejim askerleri tarafından kontrol altındaydı. MİT, böyle bir yerde operasyonu gerçekleştirdi. Oldukça detaylı ince elenip sık dokunan bir çalışmaydı.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum