Milli dağcılar, çığ tehlikesi nedeniyle zirve yapamadı

milli-dagcilar-cig-tehlikesi-nedeniyle-zirve-yapamadi_c87e4b5.jpg

Salih BEŞKARDEŞ/ ADİLCEVAZ(Bitlis), (DHA)- TÜRKİYE’nin çeşitli illerinden gelen 18’i kadın 101 milli dağcı, çığ tehlikesi nedeniyle Süphan Dağı’na tırmanamadı.
Erzincan’da bulunan 2 bin 970 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı’nda 11-12 Şubat tarihlerinde yapılacak olan Dünya Dağ Kayağı Şampiyonası’na katılacak olan Türkiye dağ kayağı milli sporcuları, dün sabah saatlerinde Süphan Dağı’nın 2 bin 700 metresinde bulunan At Yaylası bölgesine giderek kamp kurdu. Geceyi kamp alanında geçiren dağcılar, tırmanış rotasında bulunan yoğun kardan dolayı oluşan çığ tehlikesi nedeniyle 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na tırmanış gerçekleştiremedi.
Dağcılara rehberlik yapan Süphan Doğa Sporları Derneği (SUPHANDOSD) kulübü başkanı Adem Gül, kötü hava koşulları nedeniyle tırmanışı iptal ettiklerini söyledi. Gül, "Dün Adilcevaz ilçemizden tırmanış için faaliyetimizi başlattık ve kamp alanımız olan At Yaylası’na geldik. Gece hava şartları çok soğuk olduğundan dolayı sabah saatlerinde zirveye çıkmayı denedik. Ancak iki gündür yağan yoğun kar yağışı nedeniyle çıkış yolunda oluşan çığ tehlikesinden dolayı bu tırmanışın çok riskli olacağını düşünerek geri dönme kararı aldık. Kampımızı toplayıp artık Adilcevaz’a döneceğiz. İnşallah başka bir zamana tekrardan tırmanış yaparız" dedi.

FOTOĞRAFLI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum