Meteoroloji’den bir ilk!

meteoroloji-den-bir-ilk-artik-bu-uyarilar-da-yapilacak-13632864.jpeg

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, Ege Üniversitesi ile ortak yürüttüğü  “polen alerji bülteni yayımlama uygulaması” için pilot bölge İzmir oldu. Uygulama  kapsamında Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü ve Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğüne  kurulan polen yakalama cihazlarıyla haftalık polen örnekleri alınıyor.

Bu örnekler ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gün içinde periyodik  olarak alınan hava durumu tahminleri, üniversitede geliştirilen karar destek  sistemi yardımıyla değerlendirilerek, astım ve alerji hastaları için günlük  tahmini polen maruziyet riski hesaplanıyor.

Polenlerin atmosferde hareketini ve yayılmasını etkileyen yağış, nem,  sıcaklık, rüzgar yönü ve hızı gibi meteorolojik parametrelere ilişkin tahmin  bilgileri hazırlanarak Ege Üniversitesi tarafından yapılacak polen tahminlerine  katkı sağlanıyor.

Daha önce kurum içi olarak yayımlanan polen uyarıları, vatandaşlara da  açıldı. Uyarılar, hem Meteoroloji Genel Müdürlüğü hem de Ege Üniversitesinin  internet sitesinden yayımlanacak.

İZMİR’DE POLENE MARUZ KALMA RİSKİ DÜŞÜK

Bu kapsamda, “Meteorolojik Verilere Göre Tahmini Polen Maruziyet Riski  Verileri” yayımlanırken, İzmir için “Atmosferik polen ölçümlerine ve gün içindeki  meteorolojik değişimlere göre polenlere maruz kalma riskiniz düşüktür.” bilgisi  verildi.

Uyarılar kapsamında, ağaç ve çalı, yabani ot ile çayır polenlerinin  durumuna ilişkin detaylı bilgi de yer alacak. Buna göre, dut, çam, meşe ve  çınarlarla duvar fesleğeni için polen riski yüksek olurken, çayır polenleri için  orta düzeyde risk bulunuyor.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum