MB eski Başkanı: “Ekonominin gerçek durumu gizlenecek”

mck_16_9_1538248746-880x495.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonominin denetimini ABD’li McKinsey şirketini getirmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. İYİ Parti Milletvekili ve Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, IMF yerine McKinsey’in tercih edilmesinin ekonomide zaten olmayan şeffaflığın üzerini iyice örteceğini söyledi. Denetimin McKinsey’e verilme gerekçesinin arka planında ekonominin gerçek durumunun hem Türk halkından hem de uluslararası finans kuruluşlarından gizleme amacının olduğunu söylüyor.

Bakan Albayrak’ın yaptığı açıklamaya göre, iktidarın hedef olarak ortaya koyduğu icraatları uygulayıp uygulamadığını artık ABD’li McKinsey şirketi kontrol edecek. Albayrak’ın ‘dış göz’ yoluyla uluslararası finans kuruluşları ve yabancı yatırımcılara güven verip ülkeye döviz çekmeyi hedeflediği ifade ediliyor. Ekonomi yönetiminin bu adımı atarak, dış fonlara güven veremediğini adeta itiraf etmiş olduğu da belirtiliyor.

Merkez Bankası eski Başkanı Yılmaz’ın Sözcü gazetesine verdiği röportajda: “Dışarıdan döviz ya da yatırımcı çekmek için ekonominize güven duyulmasını istiyor, bunun için de sizin dışınızda dışarıdan bir kuruma icraatlarınızı denetletmek istiyorsanız öncelikle bu kuruma herkesin kesin olarak güven duyması gerekir. IMF bu anlamda uluslararası düzeyde güven duyulan bir kurumdur. IMF’de 180’e yakın ülke var ve yaptıklarında saklı gizli işler dönmez. Board üyesi ülkeler, temsil ettikleri 20-25 ülkeye sürekli bilgi ve hesap verir. IMF, bir ülkeyi denetlediği zaman rapor yayımlar ve bu raporu o ülkenin halkıyla birlikte tüm dünyaya açıklar. IMF’de nelerin yapıldığını, nelerin yapılmadığını şeffaf olarak görürsünüz. O yüzden herkes IMF’ye güven duyar. Ancak bu işi IMF yerine bir şirkete verirseniz orada şeffaflık, açıklık olmaz. Şirket rapor yayımlamaz, gerçek durumu bütün açıklığıyla kamuoyuna da dünyaya da bildirmez.” açıklamalarında bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum