Maltepe Belediyesinin kadınlara ve engellilere yönelik hizmetleri

İSTANBUL (AA) – Maltepe Belediyesi, geçen yıl 326 kadına danışmanlık desteği, 180 kadına girişimcilik, aşçılık ve pastacılık eğitimi, 630 engelli öğrenciye hidroterapi ve 195 engelliye de hipoterapi hizmeti verdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Kadın, Aile ve Engelli Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 2016 yılında, ailesinde şiddet gören ve sorunları bulunan 326 kadına, Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi Kadın Danışma Merkezi’nde danışmanlık hizmeti verildi.

Yine çalışmalar kapsamında müdürlük, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde “Engelsiz Taksi Projesi”ni hayata geçirdi ve bin 375 engelli vatandaşa hizmet sundu.

Akbank İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve Beyoğlu İş-Kur işbirliğiyle 60 engelli vatandaşın işe alınması da sağlandı.

Belediyeye bağlı Bahadır Erdoğdu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılan çalışmalarla 195 engelli öğrenci hipoterapi ve 630 engelli öğrenci hidroterapi ile sosyal hayata kazandırıldı.

Ayrıca İstanbul Kalkınma Ajansının 2015 yılı “Kadın İstihdamının Artırılması Mali Destek Programı” kapsamında hayata geçirilen “Kadın Girişimcilik Mutfağı”nda 180 kadına girişimcilik, aşçılık ve pastacılık eğitimi verilerek, işlerini kurmalarının önü açıldı.

Bu arada, ilçedeki yaşlılar da unutulmadı. Onlar için de günlük aktivitelerini yapıp sosyalleşebilecekleri, film izleyip kitap ve gazete okuyabilecekleri bir alan olarak “Altın Yıllar Yaşam Merkezi” kuruldu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum