Maliye Bakanı Naci Ağbal: 120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık

maliye-bakani-naci-agbal-120-milyar-liralik-bir-alacagi-yapilandirdik_e9225fc.jpg

ANKARA (AA) – Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kayıt Dışı Ekonomi İle Mücadele Zirvesi’nde çeşitli vergi, ceza ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemede gelinen noktaya ilişkin bilgi verdi.

Hemen hemen bütün vatandaşları ilgilendiren Yeniden Yapılandırma Kanunu’nu Ağustos 2016’da yasalaştırdıklarını, kasım ayında başvuruları aldıklarını hatırlatan Ağbal, “Bu çerçevede vergi dairelerine yaklaşık 80 milyar lira, Sosyal Güvenlik Kurumuna da 40 milyar lira olmak üzere 120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık. Şu ana kadar yapılandırma kapsamında 18,2 milyar liralık tahsilat yaptık.” dedi.

Yeniden yapılandırmanın ardından vatandaşlara ödemelerde de kolaylık sağladıklarını belirten Ağbal, içinde bulunulan ekonomik koşulları da değerlendirerek ocak ayında ödemeleri 4 ay ileri atarak mayısa ertelediklerini söyledi.

Ağbal, “Dolayısıyla bu ay, ertelediğimiz bütün yeniden yapılandırma ödemelerinin ödeme ayı. Bu açıdan mükelleflerimize sağladığımız olağanüstü imkanlardan yararlanmak için bu ayın gerçekten ödemenin yapılacağı son ay olduğunu belirtmek isterim.” diye konuştu.

Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamındaki taksit ve peşin ödemeler için son tarihin 31 Mayıs olduğunu belirten Ağbal, “Bu hafta sonu bütün vergi daireleri açık. Sabah 09.00’da daire açılıyor, akşam tahsilat bitene kadar.” dedi.

Muhabir: Göksel Yıldırım, Erdal Çelikel

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum