Londra Borsası CEO`su görevinden ayrılacağını açıkladı

london-stock-exchange-ceo-xavier-rolet-a-105185814-5a134326727a9.jpg

Londra Borsası (LSEG) CEO’su Xavier Rolet’in, yönetim kurulunun talebi üzerine görevinden ayrılacağı açıklandı. 

LSEG’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada yönetim kurulu tarafından  Rolet’ten görevinden ayrılmasının istendiği, kendisinin ise bu talebi kabul  ettiği bildirildi.

Yaklaşık 8,5 yıldır Londra Borsası’nın yöneticiliğini yapan Rolet’in  görev süresi normal şartlarda gelecek yılın aralık ayında sona erecekti.

Londra Borsası’nda yüzde 5 hisse payına sahip The Children’s  Investment Fund adlı şirketin sahibi Christopher Hohn, Rollet’in görev süresinin  2021 yılına kadar uzatılması için yoğun şekilde lobi faaliyeti yürütüyordu.

İngiliz basınında son günlerde Londra Borsası’nın yönetim kurulunun  Rolet’in görev süresinin uzatılması konusundaki baskıdan rahatsız olduğu öne  sürülüyordu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BoE) Mark Carney ise dün Londra  Borsası’nın yönetimine ilişkin devam eden tartışmalara yönelik, “Borsanın üst  yöneticisi için üzerinde anlaşılan sürenin ötesinden bir durum öngöremeyiz. Fakat  bu duruma en kısa zamanda bir netlik kazandırmak tüm tarafların çıkarınadır.”  ifadelerini kullanmıştı.

İngiliz yayın kurumu BBC, Rolet’e sözleşmesinde 2018 yılının sonuna  kadar olan 12 aylık süre için toplam 800 bin sterlin maaş ödemesi, yaklaşık 1,6  milyon sterlin de bonus ödemesi yapılacağını öne sürdü.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum