“Latin Amerika uzak ama potansiyeli büyük bir bölge”

BUENOS AIRES (AA) – NAZLI YÜZBAŞIOĞLU – Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçisi Meral Barlas, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Arjantin ziyaretinin 19 yıl aradan sonra dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyaret olduğunu belirterek, “Latin Amerika Türkiye için coğrafi olarak uzak bir bölge ama büyük potansiyeli olan bir bölge. Türk dış politikasının buraya açılım yapması hem siyasi olarak hem de ekonomik olarak önemli.” dedi.

Büyükelçi Barlas, Bakan Çavuşoğlu’nun Arjantin, Paraguay, Dominik Cumhuriyeti ve Meksika’yı kapsayan Latin Amerika turunu, Türkiye-Arjantin ilişkilerini ve ülkedeki Türkiye algısını AA muhabirine değerlendirdi.

G20 üyesi Arjantin’in Güney Amerika’da ekonomik büyüklükte üçüncü sırada yer aldığına dikkati çeken Barlas, Türkiye-Arjantin ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde değerlendirilebilecek birçok alan olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Arjantin’le ilişkilerinin gelişmeye açık olduğuna işaret eden Barlas, “Sayın Bakanımızın bu ziyareti ilişkilerimizi geliştirmemiz bakımından çok önemli. Uzun yıllardan sonra dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyaret olacak. En son 1998 yılında dışişleri bakanı seviyesinde bir ziyaret olmuş. Ondan beri ilk defa bir dışişleri bakanı ziyaret ediyor. Bu, ilişkilerin ileriye dönük olarak gelişmesi açısından önemli.” dedi.

Türkiye’nin Latin Amerika açılımını değerlendiren Barlas, “Latin Amerika Türkiye için coğrafi olarak uzak bir bölge ama büyük potansiyeli olan bir bölge. Türk dış politikasının buraya açılım yapması hem siyasi olarak hem de ekonomik olarak önemli.” diye konuştu.

– “İkili ticaret hacmimiz potansiyelimizi yansıtmıyor”

Son bir yıldır Arjantin’de ekonomiyi dışarıya açmaya ve daha liberal bir ekonomi oluşturmaya çalışan yeni bir yönetimin iş başında olduğunu belirten Barlas, “Bundan önceki hükümet oldukça kapalı bir ekonomi yürütmüş. Hem ithalata hem ihracata kısıtlamalar getirmiş. O yüzden ikili ticaret hacmimiz oldukça düşük kalmış.” ifadesini kullandı.

Barlas, Arjantin’deki yeni hükümetin ekonomiye ilişkin kısıtlamaları kaldırmaya çalıştığını ve ticaretin gelişmesi ve karşılıklı yatırımların artırılması için uygun bir ortam sunduğunu dile getirerek, “Ticaret hacmimiz şu anda çok düşük bir seviyede. 2015’te 350 milyon dolar civarında gerçekleşmiş. Bu da potansiyeli yansıtan bir rakam değil. İhracatımız da düşük seviyede. Önümüzdeki dönem için olumlu şartların oluşacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu’nun ziyaretinde Türkiye ve Arjantin arasında imzalanacak “Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması”nın bir çerçeve anlaşması olduğu bilgisini paylaşan Barlas, anlaşma ile gümrük işlemlerinde sağlanacak kolaylığın ithalat ve ihracat için önemine dikkati çekti.

Gelecekte iki ülke arasında başka anlaşmaların da imzalanacağına vurgu yapan Barlas, tarım alanında imzalanacak bir anlaşmanın hazırlıklarının sürdüğünü söyledi.

– “Bizi tanımalarında Türk dizilerinin etkisi büyük”

Arjantin halkında Türkiye’ye yönelik büyük bir ilgi olduğunu belirten Barlas, şunları kaydetti:

“Halk, Türk olduğumu duyunca gayet sempatiyle yaklaşıyor. Bunda, ülkede yayınlanan Türk dizilerinin etkisi var. Diziler büyük etki yaratmış, bizi daha yakından tanıma imkanı bulmuşlar. Buraya yıllar önce Osmanlı zamanında gelen, göç eden insanlarımız var, ‘Los Turcos’ deniyor onlara. Aileden gelen yakın hisleri var, manevi bağları hala devam ediyor. Arjantin halkının Türkiye’ye yönelik düşünceleri genel olarak çok olumlu.”

Arjantin’de yaklaşık Türkiye’den gelen yaklaşık bin kişi olduğunu söyleyen Barlas, “Bir kısmı eski dönemde gelen Türkler. Büyük kısmını Ermeni asıllı vatandaşlarımız oluşturuyor. Genellikle ticaretle uğraşıyorlar. Aralarında küçük esnaf şeklinde çalışan da var, büyük iş adamları da var.” dedi.

– Çavuşoğlu’nun Latin Amerika turu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Arjantin, Paraguay, Dominik Cumhuriyeti ve Meksika’yı kapsayan Latin Amerika turu bugün başlıyor.

Bakan Çavuşoğlu’nun Latin Amerika’daki ilk durağı olan Arjantin’e yapacağı ziyaret, 2010’da yüzüncü yılını dolduran ikili ilişkilerde 19 yıl aradan sonra ülkeye dışişleri bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

Türkiye’nin Latin Amerika bölgesiyle ilişkileri, 19. yüzyılın ikinci yarısına dayanıyor. 1860’tan Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Osmanlı İmparatorluğu’ndan Latin Amerika’ya göç eden çoğunluğu Arap göçmenler, taşıdıkları Osmanlı pasaportlarından dolayı bölgede “Los Turcos” olarak anılıyor.

Latin Amerika ve Karayipler’de bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek için özellikle son yıllarda daha aktif bir dış politika izleyen Türkiye, karşılıklı üst düzey ziyaretler ve toplantılarla siyasi ilişkilerin gelişmesine, ticari, ekonomik, askeri, kültürel ve teknik iş birliği anlaşmaları imzalanmasına, ticaretin teşvik edilmesine ve diplomatik temsil ile kültürel etkileşimin artırılmasına öncelik veriyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum