Kuyumcular taksit yasağına karşı

altin-iha_16_9_1533568195-880x495.jpg

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kuyumcularda kredi kartı taksit sayısını sıfıra indirecek yönetmelik taslağıyla ilgili olarak konuşmasında, “BDDK yönetmeliğiyle getirilmek istenen taksit yasağının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kurban Bayramı öncesinde taksit miktarının 4 aydan 9 veya 12 aya çıkararak tüm meslektaşlarımıza bir bayram müjdesi vermesini beklediğimizi ifade ediyoruz.” sözlerine yer verdi.

Atayık, BDDK tarafından görüşe açılan yönetmelik taslaklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kredi kartıyla alışveriş yapma olanağının vatandaşa büyük rahatlık sağladığını ifade eden Atayık, kuyumculuk alışverişlerinde kredi kartı taksitlerinin tamamen kaldırılmasının piyasayı olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Birçok insanın artık yanlarında nakit para taşımak istemediğini hatırlatan Atayık, kuyumcuların ürettiği ve satışını yaptığı ürünlerin çok değerli emtialar olduğunu vurguladı.

İKO başkanı Atayık:
“Kuyumcular olarak bizlerin satışını yaptığımız emtialar son derece değerli ve maddi karşılığı yüksek olan şeyler. Değerleri günden güne de artıyor. İnsanların cebine nakit para koyarak bu ürünü mağazadan gelip alması çok zorlaştı. Kart, burada vatandaşa kolaylaştırıcı ve satışı artırıcı önemli bir kolaylık sağlıyor. İstanbul Kuyumcular Odası olarak BDDK yönetmeliğiyle getirilmek istenen taksit yasağının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kurban Bayramı öncesinde taksit miktarının 4 aydan 9 veya 12 aya çıkararak tüm meslektaşlarımıza bir bayram müjdesi vermesini beklediğimizi ifade ediyoruz.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum