KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

5be3de4966a97c17c7cf002c.jpeg

Memur olma hayali ile KPSS sınavına giren 3 milyonu aşkın lise mezunu vatandaş için bugün çok kritik… ÖSYM daha önce sınav takviminde belirttiği gibi KPSS Oratöğretim sınav sonuçlarını bugün açıklayacak. Milyonlarca kişi sabahtan bu yana resmi açıklama olmaması sebebiyle “KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak?” sorusunu soruyor.

KPSS ORTAÖĞRETİM SINAV SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Memur adayları için büyük gün geldi çattı. KPSS ortaöğretim sınav sonuçları bugün açıklanıyor. Fakati saat kaonusunda net bir duyuru henüz geçilmedi. KPSS Ortaöğretim sınavı iki yılda bir yapılıyor. 2014’te sınav sonuçları saat 17.30’da 2016’da ise 14.55’te açıklanmıştı. 2018 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçlarının öğleden sonra açıklanması bekleniyor.

Sınavda yer alan her test, kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacak. Her testte örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacak.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacak. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekiyor.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacak. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacak. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.

Adayların ASP’leri kullanılarak ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacak. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacak. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacak.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum