Kore, Tek bayrak altında birleşti!

North-Korea-and-South-Korea-Flags-900-1.jpg

Güney Kore’nin Yonhap haber ajansı, Kore Yarımadası’nın düşman kardeşlerinin 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’na aynı bayrak altında katılacaklarını bildirdi. İki ülke daha önce de benzer turnuvalara aynı bayrak altında katılmıştı. Ancak bu turnuvada ilk kez ortak takım oluşturacaklar. Ortak takımın branşı kadın hokeyi olarak belirlendi.

Seul yönetiminden yapılan açıklamada, Pyongyang’ın Kış Olimpiyatları’na 550 kişilik bir delegasyon göndereceği bildirildi. İki ülke, açılış seremonisinde de beraber yürüyecek.

Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde 9 Şubat’ta başlayacak Kış Olimpiyat Oyunları, 25 Şubat tarihinde sona erecek.

Kim Jong-un’un yeni yıl mesajı ilişkileri düzeltti

2017’de 20’den fazla füze deneyerek dünyayı titreten Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl mesajında Güney Kore’ye diyalog teklif etti ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Seul yönetiminin olumlu yanıtının ardından taraflar Panmunjom’da buluşmak için anlaştı.

9 Ocak’ta ünlü sınır köyü Panmunjom’da iki yıl sonra üst düzey yetkilileri aynı masa etrafında buluşturan görüşme sonucunda, Kuzey Koreli sporcuların Güney Kore’deki Kış Olimpiyat Oyunları’na gitmelerine karar verildi. Atletlerle birlikte üst düzey bir yetkililer de Güney Kore’ye seyahat edecek. Ayrıca iki ülke arasındaki askeri acil hat telefonu yeniden açıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum