Kiraz'da çocuk yaşta evliliğe karşı halk bilgilendiriliyor

kirazda-cocuk-yasta-evlilige-karsi-halk-bilgilendiriliyor_09ace68.jpg

İZMİR (AA) – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekipleri, çocuk yaştakilerin kaçtığı ve evlendirildiği iddia edilen İzmir’in Kiraz ilçesinin Olgunlar ile Sırımlı mahallelerinde ev ev gezerek durum tespiti ve bilgilendirme çalışması yapıyor.

Olgunlar Mahallesi’nde 83 gün boyunca kayıp olan 15 yaşındaki Ş.A’nın Aydın-Nazilli yolu üzerindeki bir evde bulunması üzerine gündeme gelen “çocuk yaşta evlilik iddiaları” üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile jandarma ve Kiraz Belediyesi ekipleri bölgede ortaklaşa eğitim ve bilgilendirme çalışmaları başlattı.

Olgunlar Mahalle Muhtarı Muammer Yaygın, son günlerde mahallelerinin çocuk yaşta evlilik iddialarıyla gündeme gelmesinden rahatsız olduklarını, son olarak 14-15 yaşlarındaki Ş.A’nın kaçırıldığını belirtti.

“Küçük yaşta evlilik günümüzde yok desek doğru olmaz”

Mahallede yaşayanların dar gelirli olduğunu ifade eden Yaygın, “Çocuklarını küçük yaşta evlendiren aileler birbirinden para almıyor ama düğün olursa aileler eşyaları ortak alıyor. Durumlar belli, burada ailelerin maddi durumu zayıf, eşya için yardım ediliyor. Hangisinin durumu iyiyse diğer aileye yardım ediyor. Başlık parası diye bir şey yok.” dedi.

Küçük yaşta evlilikleri onaylamadıklarını, köydeki bu kötü uygulamayı sona erdirmek istediklerini, bu nedenle belediye ve resmi kurumların eğitim düzenlediğini vurgulayan Yaygın, “Eskiden küçük yaşta evlilik daha çok oluyordu ama ‘şimdi yok’ dersek doğru olmaz.” diye konuştu.

Kız çocuklarının nüfus cüzdanlarının geç çıkarıldığını, bu nedenle kaçırılan kızların yaşlarının daha büyük olduğunu iddia eden Yaygın, mahallede okul olduğunu, kız çocuklarının da eğitim aldığını ifade etti.

“Geçmişten bugüne erken yaşta evlilik”

Mahalle sakinlerinden 45 yaşındaki Adem Hardal, geçmişten bugüne köyde kızların erken yaşta evlendirildiğini ifade ederek, “Kızlar gönüllü gidiyor. Aileler arasında alınan para çocuklar için harcanıyor. Evleri, eşyaları için. Ben de eşimi kaçırdım, biz görüşüyorduk. Hanımın yaşı 18’in üstündeydi. Yolladım ailemi vermediler. Ben de kaçırdım. Ailesi şikayet etti ama yaşı küçük olmadığı için serbest kaldım. Başlık parası da vermedim. Başlık parası da olmasın. Kimse kızını, evladını satmasın.” dedi.

Fatma Hardal da eşiyle severek evlendiğini, “anlaşarak kaçtığını” belirterek, “Kızları kimse zorlamıyor ama ben derim ki kızlar erken yaşta kaçmasınlar, evlenmesinler. Benim de 14 yaşında kızım var, kimseye vermem, kaçırsalar da vermem.” ifadelerini kullandı.

Eğitim çalışmaları ilçe genelinde sürdürülecek

Öte yandan, İzmir Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekiplerinin, çocuk yaşta evlilik iddiaları nedeniyle Olgunlar ve Sırımlı mahallelerinde başlattığı eğitim çalışmalarının Kiraz ilçesinde yaygınlaştırılacağı bildirildi.

Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu’nun bölgeyi ziyaret ettiği belirtilen açıklamada, çalışmaların bakanlık koordinasyonunda kaymakamlık, belediye, Milli Eğitim Müdürlüğü, müftülük, kolluk kuvvetleri, muhtarlık işbirliğiyle sürdürüleceği kaydedildi.

Muhabir: Efsun Yılmaz

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum