Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin ardından Meclis karıştı

sondakika-710x473-1-710x473.jpg

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel oturum düzenleniyor. Ana muhafelet liderinin de konuşma yaptığı oturumda Kılıçdaroğlu, konuşurken Meclis karıştı. Kılıçdaroğlu, ‘Gazi Meclis’in yetkileri bugün büyük ölçüde elinden alınmıştır, 20 Temmuz darbesini reddediyorum’ sözlerinin ardından Meclis’te tansiyon yükseldi, tartışma çıktı.

Kılıçdaroğlu konuşmasına ise şöyle devam etti: ’15 Temmuz gecesi şehit olmuş tüm vatandaş ve emniyet güçlerimizi rahmetle anıyorum. O gece parlamentoda bulunan arkadaşlarımızı da saygıyla selamlıyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu söz o hakkın nasıl kullanılacağını da aktarır. 15 Temmuz’da burada olan arkadaşlarımızın bazıları 20 Temmuz OHAL darbesiyle bu haklarını bırakmak zorunda kalmışlardır. Biz tek adam rejiminin mirasçısı olmadık, olmadığımız için de mutluyuz. sizi rahatsız etmesin beyefendi, 20 Temmuz darbesini reddediyorum. Sizler yetkilerinizi başkalarına devredebilirsiniz. Kimse bu Gazi Meclis’in yetkilerini başkasına devredemez. Demokrasilerde seçilmişler millete hesap vermekle yükümlüdürler. Gazi Meclis’in yetkileri bugün büyük ölçüde elinden alınmıştır.’

Kılıçdaroğlu sözlerinin devamında ise, ‘Güçler ayrılığının olmadığı bir ülkede seçimlerin bir anlamı vardır: Sandıktan çıkarım istediğimi yaparım. Biz bunu kabul etmiyoruz. Üzülerek ifade etmeliyim ki, bugün hükümet edenler bırakın millete hesap vermeyi yasamanın asli unsuru olan milletvekillerinin soru önergelerine bile cevap vermemektedirler. Bu, yürütme organının, yasama organını tanımaması demektir. Bu bayram gününde bu gerçekleri bu çarının altına dile getirmek benim borcumdur’ cümlelerini kullanıd.

CHP lideri, konuşması sırasında AKP sıralarına döndü ve “Hanımefendi özel bir sorununuz mu var?” dedi. Kısa bir süre karşılıklı atışmaya dönüşen bu durumun ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Burası evimiz değil, kahvehane değil. Dedikodu yapacaksanız, dışarıda yapabilirsiniz” dedi ve kaldığı yerden konuşmasına devam etti.

CHP Genel Başkanı, son sözüm çocuklara diyerek, ‘Biz çocuklarımızı küreselleşen dünya ile bütünleşen, yaşadıkları dünyayı sorgulayan, haberleşme yetenekleri gelişmiş çocuklar olarak yetiştirmek istiyoruz. Özgür ve eşit gelecek, özgürce yetişen nesillerle mevcuttur’ ifadelerini kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum