Kılıçdaroğlu’ndan tartışmalı seçim ittifakı yasa teklifine itiraz!

645x344-opposition-chp-head-kilicdaroglu-draws-ire-for-threatening-media-1512491941555.jpg

(Cumhuriyet) / CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. AKP ile MHP milletvekillerinin dün gece TBMM Genel Kurulu’na getirerek yasalaştırdığı “ittifak yasa teklifi”ne 7 maddelik eleştiri sunan Kılçdaroğlu, “Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak.

Bu ne demektir, referandumda geçersiz olan mühürsüz oy pusulalarının şimdi geçerli olmasıdır. Bu teklif referandumun gayrımeşru olduğunun kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

“SİZE SÖZ CHP İKTİDARINDA ŞEKER FABRİKALARINI ALIP KÖYLÜYE YENİDEN VERECEĞİZ” 

Kılıçdaroğlu, “Hiçimse umutsuzluğa kapılmasın. Baskı ne kadar fazla olursa olsun asla bizi yıldıramaz. Çünkü biz Kuvay-i Milliyeciyiz. Çarklar farklı dönebilir egemenler kendi güçlerini göstermek için halkın üzerine baskı kurabilir. Gazeteler kapatılabilir, milletvekilleri  hapise atılabilir. Bütün bunlara rağmen biz bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Türkiye’ye huzuru getireceğiz ne olursa olsun bunu yapacağız.  Cumhuriyeti kuranlar ağır bedeller ödediler. Şeker fabrikalarını özelleştiriyorlar. Size söz CHP iktidarında onları alıp köylüye yeniden vereceğiz” dedi.

“KADDAFİ’NİN KONUĞU OLDU, ELİNDEN ÖDÜL ALDI. 60 BİN DOLAR PARA ALDI” 

Kılıçdaroğlu, “Kaddafi’nin konuğu oldu, elinden ödül aldı. 60 bin dolar para aldı. Gazeteciler sordu ‘parayı şehit ve gazilere vereceğim’ dedi. Defalarca sordum bu parayı kime verdin çık açıkla? Bugüne kadar tek cümle söylemedi. Parayı cebine atacaksın sonra da ben yerli ve milliyim diyeceksin. Sen gayri millisin” dedi.

“ÖĞRETMEN GÖKHAN AÇIKKOLLU’NUN İŞKENCE SONUCU ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİM” 

Kılıçdaroğlu, “Öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun işkence sonucu öldürüldüğünü söylemiştim. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı bunun üzerine, apar topar bir açıklama yaptı. ‘İddialar geçeği yansıtmamaktadır’ diyor. Yani işkence ile değil kendiliğinden ölmüştür. Doktor Ömer Gergerlioğlu aktivist bunun üzerine şu açıklamayı yaptı; ‘Adli raporları biliyorum. Açıklamalar yanlış.’ Bir adam hapishane otururken niye kaburgaları kırılsın?  Kim kırdı, darp etti. Raporda var. Benim açıklamalarımdan rahatsız oluyorlar susarsam dilsiz şeytandan ne farkım kalır? Avukat ‘işkence yapıldı’ diyor” dedi.

“BAHÇELİ DE ERDOĞAN DA SÖZ VERDİ BİNALİ YILDIRIM DA SÖZ VERDİ” 

Kılıçdaroğlu, “Köprüde askerin boğazını keserek linç ettiler. Öğrenci gencecik elinde silah bile yok. Sarayda dedim ki o da bir suçtur bunu yapanın yargılanması lazım dedim. Bahçeli de Erdoğan da söz verdi Binali Yıldırım da söz verdi. ‘Soruşturacağız’ dediler. Bir KHK ile linç edenlerin tamamı için bunlar hakkında tahkikat yapılmaz denildi. Bunlar Müslüman mı, insan sevgisi var mı bunlarda? Asker linç edilecek sen bunları koruyacaksın. Sonra çıkıp diyeceksin ki; ‘Türkiye’de demokrasi var.’ Ne demokrasisi? Anayasa, demokrasi rafa kalkmış. Bunların hiç birisi çalışmıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti BM’ye dilekçe veriyor ben  tutulanlara insanca davranmayacağım diyor. İşkence edeceğim diyor yani. Adaletsiz kararlar uygulayacağım diyor. Savcı da gereğini yapıyor. Gökhan Açıkkollu’nun otopsi raporlarını niye açıklamıyorlar. Sevgili savcı, niye açıklamıyorsun otopsi raporlarını? Madem işkence yapılmadı bütün dünya öğrensin. Açıklayamıyorsun. Varsa suçlu yargı gereğini yapar. İşkence adam öldürmek ne demek? Bunun adı tek kelime iğle vicdansızlık, ahlaksızlıktır” diye konuştu.

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE EDECEĞİNE GAZETECİLERLE MÜCADELE EDİYORSUN”

Uyuşturucu kullanımının 10 yaşa indiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “35 bin çocuk uyuşturucu tedavisi gördü. Uyuşturucu ile mücadele edeceğine gazetecilerle milletvekilleri ile, şeker fabrikaları, çiftçilerle uğraşıyorsun. Medya özgürlüğü bütün demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Gazeteci ne görüyorsa onu yazacaktır. Gazeteci gücü denetleyecektir” dedi.

“AKIN ATALAY ARANDIĞINI ÖĞRENİNCE YURTDIŞINDAN GELDİ. KAÇACAK DİYE TUTUKLADILAR”

Kılıçdaroğlu, “20 Temmuz darbesinden sonra sayın Binali Yıldırım beni ziyarete geldi. Kendisine sordum bazı laflar var; Cumhuriyet, Sözcü Gazetesi’ne operasyon yapılacak dedim. ‘Öyle bir şey yok’ dedi. Sonra öğrendik ikisine de operasyon yapıldı. Cumhuriyet çalışanları aylarca cevaevinde kaldılar. Akın Atalay 499 gündür cezaevinde. Yarın 500 gün olacak.  Akın Atalay yurtdışındaydı. Arandığını duyunca hemen Türkiye’ye geldi. Kaçacak diye gözaltına aldılar. Adam zaten yurtdışından geldi. Niye kaçsın, suçlu mu? Niçin? Kaptan gemiyi en son terk edermiş. Cumhuriyet gazetesi basının akademisidir. Cumhuriyet 12 Eylül’de de, 12 Mart’ta da aynı gözaltılarla, tutuklamalarla karşılaştı. Hiçkimse şunu unutmasın her Cumhuriyet çalışanı Uğur Mumcu’nun öğrencisidir, onun gibi onurlu ve dik dururlar. Ahmet Altan, Mehmet Altan kimi öldürdüler? Ellerinde bomba mı vardı? Biz görüşü ne olursa olsun gazetecilerin özgür olmasını savunuruz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum