Kılıçdaroğlu’ndan AYM’ye Enis Berberoğlu çağrısı

kilicdaroglu.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “CHP grubundan Anayasa mahkemesi üyelerine açık ve net çağrı yapıyorum; sizden bir an önce nasıl olursa olsun, bakın altını çiziyorum nasıl olursa olsun bir karar bekliyoruz. Adaletsizliği oluşturuyorsunuz, adaletsizliği büyütüyorsunuz. Kardeşim Enis Berberoğlu hapiste kalsın diyorsanız verin kararınızı, adalet arayacağız” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile ilgili Anayasa Mahkemesi üyelerine çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hep konuşuyoruz ama bir milletvekilimiz her seferinde aramızda yok. Tam 301 gündür. Enis Berberoğlu 301 gündür içeride, esir. Hiçbir suçu yok bakın. Konu bir gazete haberi. Önce müebbete hapsettiler, casus dediler, o yetmedi ya müebbet olmaz dediler 25 yıla indirdiler. Sonra ne oldu? O da bozuldu, ya 25 yıl da olmaz bunu 5 yıl yapalım dediler. Ya arkadaşlar ne yapıyorsunuz siz? Hakim arkadaşlara soruyorum, ne yapıyorsunuz siz? Anayasa Mahkemesinin önünde bu gruptan, CHP grubundan Anayasa Mahkemesi üyelerine açık ve net çağrı yapıyorum; sizden bir an önce nasıl olursa olsun, bakın altını çiziyorum nasıl olursa olsun bir karar bekliyoruz. Adaletsizliği oluşturuyorsunuz, adaletsizliği büyütüyorsunuz. Kardeşim Enis Berberoğlu hapiste kalsın diyorsanız verin kararınızı, adalet arayacağız. Adalet aramamıza engel oluyorsunuz, önüne set çekiyorsunuz. Hayır suçlu değildir diyorsanız kararınızı verin. Benzer bir olayda kararınızı verdiniz, burada suç yoktur dediniz. Şimdi suç yoktur diyemiyorsunuz. Diyemiyorsanız suçludur deyin. Ben de o zaman gideyim hakkımı başka bir yerde arayayım, adaleti başka bir yerde arayayım. Hem adaletin önünü tıkıyorsunuz hem yargının önünü tıkıyorsunuz. O nedenle Anayasa Mahkemesinin başkan ve üyelerine, özellikle istirham ediyorum. 301 gündür bekliyorum artık, hep beraber bekliyoruz. Bu ülkenin vicdanlı insanları bekliyor. 301 gün. Niye içeride? Hangi gerekçeyle içeride? Milletvekilleri için de aynı şeyi söylüyorum. Milletvekilleri hapse atılmaz, onların adı var, milletin vekili diyor. Milletin vekilinin hapiste ne işi var? Gelirler meclise oturur, konuşurlar. 20 Temmuz darbesinden sonra 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirip 20 Temmuz’da darbe yapanlar, Türkiye’yi farklı bir sürecin içine soktular. Bugün bir darbe süreci yaşıyoruz. Yargı korkuyor darbecilerden, avukat korkuyor, savcı korkuyor, üniversite hocası korkuyor. Korkmayan kim? Allah’ın izniyle biz korkmuyoruz. Gücümüzü oradan alıyoruz. Korkmuyoruz, korkmayacağız. Bu ülkeye herkes için demokrasiyi getireceğiz. Bizi sevsin sevmesin, bize oy versin vermesin. Bunlar önemli değil. Önemli olan şudur; hangi vatandaşım mağdur olmuşsa hepimiz o mağdurun yanında olacağız. Zalimin karşısında sesimizi çıkarmamak gibi bir süreci asla yaşamayacağız. Hiç kimsenin önünde dilsiz şeytan rolünü oynamayacağız. Varsa mağduriyet sonuna kadar üstüne gideceğiz.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum