Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan

31.jpg

CHP’de 36. Olağan Kurultayı bugün Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor. Kurultayda İzmir Milletvekili Kılıçdaroğlu ile Yalova Milletvekili İnce, yeterli delege imzasıyla genel başkanlığa aday oldu.

Yapılan seçimde Kılıçdaroğlu 790, İnce 447 oy aldı.

İnce, 163 imzayla aday oldu
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda genel başkan adayları resmileşti. Yalova Milletvekili İnce, 165 delegenin oyunu alarak genel başkan adayı oldu.

Daha önce aday olacaklarını açıklayan Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu ise delegelerin en az yüzde 10’undan imza toplayamadıkları için resmen aday olamadılar.

Divan Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “2 imza sahibi imzasını çekti, 163 imzaya indi. Başvuruların 48’i mükerrer çıktı. Geriye kalan 115 olması nedeniye adaylık için gerekli olan 127 oyu bulamamıştır. 48 delegenin her iki adaya imza verdiği bilgisi paylaşılmıştır. Kılıçdaroğlu, 48 imzanın Muharrem İnce’nin listesinde sayılması istediğini söyledi. Böylece her iki aday da yarışa aday olarak katılmaktadır.

CHP’nin iki genel başkan adayı vardır, seçime de bu şekilde gidilecektir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 1 numaralı sandıkta oy kullandı
Kurultayda delegeler 25 sandıkta oy verdi. Oy verme işlemi yaklaşık 2 saat sürdü.

Adaylardan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 1 numaralı sandıkta, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise 4 numaralı sandıkta oy kullandı.

Seçimler iki gün sürecek
İki gün sürecek kurultayın ilk gününde genel başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri belirlenecek.

Kulislerin hareketlendiği PM için CHP milletvekillerinin büyük bir kısmının aday olması beklenirken, toplam aday sayısının 500’ü geçeceği tahmin ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yaptığı Adalet Yürüyüşü ve Adalet Kurultayı’nın ardından kurultayın sloganı ‘Cesaret ve Adalet’ olarak belirlendi. Kurultayı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen yönetiyor.

Genellikle “çarşaf liste”nin tercih edildiği kurultaylarda, 52 PM üyesi doğrudan delege tarafından seçiliyor. Genel Başkan tarafından Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliği için gösterilen 8 isim de doğrudan PM’ye giriyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum