Kılıçdaroğlu: Tüm bunları Cumhuriyete ve Atatürk’e borçluyum

kılıçdaroğlu1.jpg

Kılıçdaroğlu, Ambarlı Limanı’nda taşımacılık sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na toplantı sonunda Başbakan Binali Yıldırım’ın Rıza Sarraf davasıyla ilgili değerlendirmeleri soruldu. “Ne olursa olsun o dava görüşülmeden, davanın ayrıntıları ortaya çıkmadan, bugünden yorum yapmak asla doğru değildir” diyen Kılıçdaroğlu, “Sayın Binali Yıldırım’ın da yorum yapması doğru değildir. Orada bir yargılama var. Yani rüşvet veren, yolsuzluk yapan, vergi ödememek için her türlü yola başvuran bir adam yargılanıyor. Dolayısıyla bunu bir Türkiye meselesi haline getirmek, bir milli mesele haline getirmek doğru değil. Yolsuzluk, hırsızlık, dünyanın hiçbir ülkesinde milli mesele olarak görülemez” diye konuştu.

“SURİYE KONUSUNDA BİZİM İSTEDİĞİMİZ NOKTAYA GELDİLER”

Suriye konusunda Soçi’de yapılan liderler zirvesiyle yıllar önce önerdikleri noktaya gelindiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Biz Suriye’deki sorunların çözülmesini biz öteden beri istiyoruz. Biz 2013 yılında Türkiye’de uluslararası bir Suriye konferansı düzenlenmesini istedik. ‘Rusya’yı çağırın’, ‘Amerika’yı çağırın’, ‘AB’yi çağırın’, ‘Arap Ligini çağırın ve Suriye’nin taraflarını çağırın, Türkiye bu soruna çözüm bulsun’ dedik. Ama ellerinin tersiyle ittiler. Şimdi bizim istediğimiz noktaya geldiler. Suriye’nin sorununu çözmek istiyorlar. Çözülürse son derece mutlu oluruz. Suriye’nin bütünlüğünden, Irak’ın bütünlüğünden yanayız. Türkiye’nin bütün komşularıyla barış içerisinde yaşamasını isteriz. Ve bunun için üzerimize ne düşüyorsa her türlü desteği vermeye hazırız” ifadesini kullandı.

“GERÇEK İHRACATÇILAR BURADA”

Ambarlı Limanı’ndaki buluşmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:  “İhracatımız açısından çok önemli bir bölgeyi gezdik. Çalışanlar üretenler burada. Hem sorunları dinledik, hem yaptıkları çalışmaları dinleme fırsatımız oldu. Gerçek ihracatçılar burada. Gerçek vergi ödeyenler de burada. Türkiye’nin kalkınmasına büyük ölçüde katkı verenler de burada. Dış ticaret açığımızın azalmasını sağlayanlar da burada, gerçekleştirenler de burada.”

“SARRAF DÜŞÜNCESİ BURADA YOK”

“Yani Rıza Sarraf’ın ‘Dış ticaret açığının yüzde 15’ini biz karşıladık gibi düşünceler burada yok. Burada emek var. Üretim var. Vergi var. Çalışma var. İstihdam var, her şey var. Dolayısıyla burada faaliyet gösteren, ter döken iş dünyasının ve işçilerin tamamını yürekten kutluyorum. Gerçekten de gurur duyuyorum.”

“BURADA PARALARINI VERGİ CENNETİNE GÖTÜRENLER YOK”

“Bir başka önemli nokta, burada vergi ödeyenler var. Gerçek anlamda vergi ödeyenler var. Çalışıp vergi ödeyenler var. Yani paralarını vergi cennetlerine gösterenler yok. Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenlerin buranın gerçeklerinden ders çıkarması gerekiyor.”

Kılıçdaroğlu: 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni alacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü Belediyesi’nin Gürpınar’daki Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi’nde kadınlarla bir araya geldi. Kadınların kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Size sözüm söz, 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni alacağız” dedi.

“CUMHURİYETE VE ATATÜRK’E BORÇLUYUM”

CHP’nin elitlerin partisi olmakla suçlandığını ancak kendisinin Anadolu’nun ücra bir köşesinde doğan çocuklu bir ailenin okuyan tek ferdi olarak CHP’ye Genel Başkan olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu,” Bütün bunları Cumhuriyete ve Atatürk’e borçluyum” dedi.

İSTANBUL’U DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ

Beylikdüzü’nde yaşamayı Avrupa’da yaşamaya benzeten bir kadına yanıt veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ” Aynı hak Sultanbeyli’de yaşayan kardeşlerimizin de hakkı. Esenler’de yaşayan kardeşlerimizin de hakkı. Size sözüm söz, 2019’de İstanbul Büyükşehir’i alacağız. İstanbul’u bir dünya markası yapacağız”diye konuştu. Hiç kimsenin kimliğiyle, inancıyla yaşam tarzıyla uğraşmayacaklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, ” Kadına toplumda gerekli değeri ve önemi vererek, İstanbul’u bir dünya merkezi haline getireceğiz”dedi.

ŞAHSİ HİÇBİR DERDİM YOK

Kendisi için normal bir hayatın artık bittiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ” Evi de arada bir ziyaret ediyorum. Hanımla arada bir de konuşuyoruz. O da çalışıyor. Ben de çalışıyorum. O da aynı dertleri taşıyor. Ben de aynı dertleri taşıyorum. Sizin dertleriniz gibi. Benim şahsi hiçbir derdim yok. Çok şükür çocuklar büyüdü. Elleri ekmek tutuyor. Oğlan da askerden gelecek İnşallah, onun da eli ekmek tutarsa bizim derdimiz yok. Parayla, pulla benim ilişkim de yok. Benim tek ilgim var. Bu ülkede hiç bir çocuk yatağa aç girmesin. Herkesin işi olsun, herkesin aşı olsun. Benim isteğim bu”şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET NET 2000 TL OLMALI

Asgari ücret net 1500 lira olsun önerisinin çok tartışıldığını hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kıyameti kopardılar. ‘Parayı nereden bulacaksın’ diye. Ben parayı bulacağım arkadaş sana niye dert ? Sen yap 1500. Yapamadılar. Ama bugün bizim bütün belediyelerimizde asgari ücret en az net 1500 liradır. Bir belediye bunu yapıyor da, Türkiye Cumhuriyeti niye yapamasın ?Önümüzdeki 2018’de asgari ücreti net, 2000 lira olması lazım” ifadesini kullandı.

“HİÇ ENDİŞEM YOK”

Salonda bulunan bir kadın emekli öğretmen CHP’nin ne zaman iktidar olacağını sorduktan sonra, CHP Genel Başkanını kürsüye çıkarak yanaklarından öptü. CHP’nin birlikte çalışmaları halinde iktidar olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, ” O bakımdan görev anneler, size düşüyor. Çocuğunuz işsizse 2019’da sandığa gideceksiniz. Geliriniz yeteri kadar yoksa, 2019’da sandığa gideceksiniz. ‘Güzel bir kentte yaşamak istiyorum’, ‘Sokaklarında, caddelerinde huzur içinde gezmek istiyorum’ diyorsanız 2019’da sandığa gideceksiniz. Faiz belasından ne zaman kurtulacağız diyorsanız,  2019’da sandığa gideceksiniz. Ne yapacağız ?Oyumuzun artık rengini değiştireceğiz. Artık kim işsizi, ev kadının düşünüyorsa, onun mutfağını, tenceresini düşünüyorsa, kadına şiddetin engellenmesini istiyorsa, bunun tek adresi var. O adres CHP’dir. Ne zaman iktidar olacağız ? Birlikte çalışarak, 2019’da İstanbul dahil, Mersin dahil. Adana dahil. Balıkesir dahil. Bursa dahil. Büyükşehirleri de alacağız. Hiç endişem yok” diye konuştu.

(DHA, Özgür ALTUNCU – İdris TİFTİKCİ – Taner YENER)

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum