Kılıçdaroğlu: Erken seçim teklifimi yumuşatıyorum

Kemal-Kılıçdaroğlu.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

MEB Bakanı, TEOG yerine getirilen yeni sistemi açıklarken, “Çocukların yüzde 10’u sınavla nitelikli okullara gidecek” dedi. Bu bir itiraftır. Okulların yalnızca yüzde 10’u nitelikli. Devlet özel okullara teşvik veriyor. Ya devlet okulları? Her okulun bir bütçesi olmalı.

Meclis, çiftçiler için gereğini yaptı. Milli gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye teşvik verilir dedi. Parayı vermeyen kim? Yarın sandık gelince hesabını sorun. 7 yıldır et ithal ediyorlar, 7 yıldır bu ülkede et pahalı. Şimdi 2 markete et satıyorlar, kasaplar isyan ediyor. Neden isyan ediyorsun? Yarın sandık gelecek önüne, ona göre oy ver. Meclis’in yaptığı kanuna göre, 2006-2017 yılları arasında çiftçilere 196 milyar lira destek ödenmesi lazımdı. Bugüne kadar 93 milyar verildi. Çiftçi hükümetten alacaklı.

“Nüfusun yüzde 50’si seçmediği kişiler tarafından yönetiliyor”

Halkın oyuyla seçilmiş Balıkesir Belediye Başkanı, kameralar önünde ağlayarak can güvenliğim yok diyor. Aileme kadar tehditler geldi diyor. Bir savcı soruşturma açtı mı?

Erken seçim teklifimi yumuşatıyorum. Sadece istifa eden ve görevden alınan belediye başkanları için seçim yapalım. Yasal düzenleme yapalım, destek vereceğiz. Milli iradeden kaçmayın. Nüfusun yüzde 50’si seçmediği kişiler tarafından yönetiliyor.

“Vergi cennetlerinde şirket kurdular”

Asgari ücretliye, memura yaptıkları maaş zammı enflasyonun altında kaldı. Vatandaşa vergi ödüyorsun, ama sen Malta’da şirket kuruyorsun. Ekonomi iyi yönetilmediği zamanlarda ‘yastık altındaki altınları çıkarın’ denir. Çünkü başka kaynak kalmamıştır. Vatandaş 94 çeşit vergi ödüyor. Ama Ankara’daki beyler Türkiye’de vergi ödememek için vergi cennetlerinde şirket kuruyor. Vergi cennetlerinde kimin ne kadar parası olduğunu görmek için araştırma önergesi vereceğiz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum